Olli Rehn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Olli Rehn
Olli Rehn by Moritz Kosinsky 2.jpg
Stranická příslušnost
Členství Suomen Keskusta

Narození 31. března 1962 (55 let)
Mikkeli
Alma mater Macalester College (USA)
Helsinská universita
Profese politik a fotbalista
Commons Kategorie Olli Rehn
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Olli Ilmari Rehn (* 31. března 1962, Mikkeli, Finsko) je finský a evropský politik, v současné době člen Evropské komise zodpovědný za oblast hospodářské a měnové politiky EU.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval ekonomiku, mezinárodní vztahy a žurnalistiku na Macalester College v Saint Paul (Minnesota, USA). Následně pak studoval politické vědy na Helsinské univerzitě a získal titul PhD. na universitě v Oxfordu .

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Olli Rehn

Ve Finsku[editovat | editovat zdroj]

Již jako student vstoupil do Suomen Keskusta (Centristické strany) a od roku 1987 by předsedou její mládežnické organizace. V letech 19881994 byl místopředsedou strany. V roce 1991 byl zvolen poslancem finského parlamentu a v letech 19921993 byl poradcem finského premiéra Esko Aha.

V Evropské unii[editovat | editovat zdroj]

V roce 1995 byl zvolen do Evropského parlamentu, kde se stal členem liberální frakce. V letech 19982002 vedl kabinet finského komisaře Liikanena v Prodiho komisi a později se sám stal na několik měsíců (od července do listopadu 2004) členem Evropské komise zodpovědným za oblast podnikání a informatiky. Od listopadu 2004 se stal členem nové komise v čele s José Barrosem a jeho portfóliem se stalo rozšiřování EU. V "druhé Barrosově" komisi (od února 2010) je komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]