Obsahový marketing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
obsahový marketing diagram
Diagram vztahu obsahového marketingu, obsahové strategie a copywritingu ze školení vceliste.cz.

Obsahový marketing (anglicky content marketing) je způsob marketingu, který si klade za cíl dosáhnout marketingových cílů pomocí obsahu. Je součástí inbound marketingu a svým  charakterem ho můžeme zařadit mezi metody pull marketingu[1], protože zákazník při něm sám aktivně vyhledává informace a na obsah může obvykle reagovat (skrze komentáře, sdílením apod.).

Obsah při obsahovém marketingu vzniká často na základě obsahové strategie. Ta má za cíl vymyslet takový obsah, který cílové publikum (které se někdy odvozuje od person) vzdělá, informuje, nebo pobaví. Obsahový marketing není synonymem pro copywriting. Ten se zabývá pouze psaním textů, nikoliv dalšími formami obsahu.

Na internetu se obsahový marketing často vyskytuje v podobě blogů a článků, videí, e-mailů, elektronických publikací a případových studií ke stažení, obsahu na sociálních sítích, podcastů a dalších forem obsahu[2].

Historie obsahového marketingu[editovat | editovat zdroj]

Za otce obsahového marketingu je považován Joe Polizzi, který v roce 2001 začal otevřeně o konceptu obsahového marketingu, jak ho známe dnes, hovořit[3]. Ale principy obsahového marketingu byly použity mnohem dříve. Moderní historie se začala psát v roce 1895[2], kdy společnost John Deere začala vydávat tištěný magazín The Furrow pro své zákazníky. Magazín měl velký úspěch a proto na něj brzy začaly navazovat i další společnosti. Jednou z prvních byla i společnost Michelin[4], jež v roce 1900 vydala bezplatného průvodce The Micheline Guide, který radil motoristům na cestách (pomocí map, seznamů servisů, hotelů a restaurací).

Spolu s rozmachem internetu se obsahový marketing rozšířil do online světa na internet. Díky němu se stal obsah interaktivní (videa, sociální sítě, e-maily...) a stále populárnější formou marketingu na internetu, kterou začínají objevovat i české firmy.

Česká historie obsahového marketingu je poměrně krátká. Od roku 2013 začala být oceňována firemní média v soutěži Fénix content marketing[5]. V roce 2014 vydalo nakladatelství Computer Press knihu Obsahový marketing: Nakrmte Internet svým obsahem[6].

Příklady obsahového marketingu[editovat | editovat zdroj]

Obsahový marketing aktivně praktikuje světový výrobce energetických nápojů Red Bull, který natáčí videa[7], vydává magazín The Red Bull Bulletin a pořádá sportovní a kulturní akce.

Mezi méně známé patří například ShorTel Sky[8], společnost nabízející podnikové telefonní systémy, která publikuje každý den nové články a infografiky s cílem ovlivnit nákupní rozhodnutí budoucích zákazníků.

Pěkným příkladem je i společnost River Pools and Spas[9], která zápasila s nízkou efektivitou klasické reklamy. Proto se rozhodl založit blog a pomáhat lidem s častými otázkami a problémy s údržbou bazénů. Obsahový marketing jim pomohl překonat krizi v odvětví a prorazit mezi konkurencí.

V České republice dělá obsahový marketing například agentura Včeliště.cz, která publikuje články na blogu, natáčí videa o marketingu, vydává podcast, publikuje elektronické knihy, pořádá webináře a rozesílá newsletter.

Dalším příkladem je například služba Shoptet.cz, která v ČR pronajímá e-shopy. Ta spustila obsahový web mujprvnieshop.cz[10], kde pomáhá novým majitelům internetových obchodů uspět a vybudovat vlastní podnikání.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MARKETING 360 [online]. MARKETING 360, [cit. 2016-02-24]. Dostupné online. (cs-CZ) 
  2. a b ŘEZNÍČEK, Josef; PROCHÁZKA, Tomáš. Obsahový marketing: Nakrmte Internet svým obsahem. 1. vydání. vyd. Praha : Computer Press, 2014. 224 s. ISBN 978-80-251-4125-6.  
  3. www.joepulizzi.com [online]. www.joepulizzi.com, [cit. 2016-02-24]. Dostupné online.  
  4. www.vceliste.cz [online]. www.vceliste.cz, [cit. 2016-02-24]. Dostupné online.  
  5. WWW.FREYACZ.CZ, Freya CZ,. soutezfenix.cz [online]. soutezfenix.cz, [cit. 2016-02-24]. Dostupné online.  
  6. marketingobsahem.cz [online]. marketingobsahem.cz, [cit. 2016-02-24]. Dostupné online.  
  7. HOUSE, ©2011 Red Bull Media. Red Bull Media House [online]. Red Bull Media House, [cit. 2016-02-24]. Dostupné online. (en-US) 
  8. www.vceliste.cz [online]. www.vceliste.cz, [cit. 2016-02-24]. Dostupné online.  
  9. GEORGIEVA, Magdalena. www.hubspot.com [online]. www.hubspot.com, [cit. 2016-02-24]. Dostupné online.  
  10. SHOPTET.CZ. Mujprvnieshop.cz [online]. Mujprvnieshop.cz, [cit. 2016-02-24]. Dostupné online. (cs-CZ) 

Související články[editovat | editovat zdroj]