Informační grafika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mezinárodně unifikovaný symbol pro označení toalet podle normy ISO 7001
Infografické označení toalet

Informační grafika nebo infografika je vizuální ztvárnění informací, dat nebo znalostí. Prezentuje obsažené (často složité a komplexní) informace rychle, a přehledně[1] Využívá se např. při zobrazování projektů a map nebo pro informace v žurnalistice, výuce a technických oblastech, zejména pro sdělovače a ovladače software. Spočívá v komunikaci pomocí textur, figur, znaků a symbolů nebo komplexních ilustrací. Vzhledem k integrovanému nelineárnímu vnímání umožňuje rychlejší porozumění prezentovaným informacím.

Úvod[editovat | editovat zdroj]

Dopravní značka „Stop, dej přednost v jízdě“

Jinak zdlouhavé a složitě popisové informace jsou v dnešní době ilustrovány informační grafikou. Objevuje se v novinách, magazínech a především v internetových zdrojích informací a zpráv. Již dlouhou dobu pak slouží jako vizuální zkratka pro koncepty každodenně používaných informací, zejména ve formě map a značek – příkladem mohou být dopravní značky.

V žurnalistice je již dlouho informační grafika využívána k zobrazení tradičních informací, například předpovědi počasí. Stále častěji se přikládá k článkům a tématům ve formě map, situačních plánů, ilustrací vývoje a zobrazení statistických informací (grafů).

Časté využití nalezla informační grafika u map, které slouží pro přibližnou orientaci a nepotřebují přesné zobrazení. Mapy tras, například mapy linek metra v Praze, jsou příkladem použití informační grafiky ke zpřehlednění mapy. Zobrazují informace, které jsou pro cestující v metru důležité – stanice metra a orientační body, významná místa.

Dopravní značky a místní značení velkých prostor (například na letištích a vlakových nádražích) jsou již dlouho místem s hojným využitím informační grafiky. Pracují s všeobecnou znalostí některých symbolů a s porozuměním symbolice bez ohledu na jazyk pozorovatele.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vývoj vizuální komunikace[editovat | editovat zdroj]

Symbol AIGA pro fontánu s pitnou vodou

Vizuální komunikace má bohatou dlouhou historii od prvotního obrázkového písma po dnešní komunikační systémy ISO, která je podrobně popsána v literatuře.

K novodobým zajímavostem patří např. to, že v roce 1936 vyvinul Otto Neurath systém piktogramů a pravidel pro jejich výstavbu, aby i složité informace byly vyjádřeny jasně a přehledně.[2]

V roce 1964 na letních olympijských hrách v Tokiu byly poprvé užity piktogramy navržené japonskými designéry Masaru Katzumie a Yoshiro Yamashita. Olympiáda v Mnichově pak byla událostí, kde byly poprvé použity velice úspěšné symboly panáčka. Set těchto piktogramů navrhl Otl Aicher a vzhledem k jejich popularitě se následně staly základem pro dnešní moderní postavičky používané na veřejném značení.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Od 20. století souvisí rozvoj vizuální komunikace s globálním propojováním. Proto většinu funkčních souborů vizuální komunikace zpracovávají mezinárodní normy ISO (viz literatura níže). S rozvojem internetu se stala informační grafika populární zejména pro zobrazení a porovnání různých druhů obsahu a zobrazení zpravodajských dat srozumitelnější cestou. Sociální sítě pak rozvoj informační grafiky v internetu usnadnily – infografika představuje jednoduchou cestu ke sdílení složitých informačních celků.[3] S rapidně stoupající popularitou informační grafiky na internetu[4] využívá infografiky pro svou propagaci napříč sociálními sítěmi mnoho internetových firem a projektů.

Součásti informační grafiky[editovat | editovat zdroj]

Nástroje vizualizace[editovat | editovat zdroj]

Informační grafika zobrazuje komplexní složité celky informací rychle a přehledně pomocí vizuálního znázornění. Využívá k tomu grafů, diagramů, tabulek, map a seznamů.[1]

Vizualizované prvky[editovat | editovat zdroj]

Základem informační grafiky jsou data, informace a znalosti, které grafika zobrazuje. Pro vytvoření grafické zobrazení dat lze využít i specializovaný software pro tvorbu grafů, tabulek atd. Existují také ustálené sady symbolů a piktogramů pro grafickou interpretaci obecných informací a souvislostí. Informační grafická část může být doplněna o legendu tvořenou textem, obvyklé je také užití měřítek a popisků.

Interpretace vizualizace[editovat | editovat zdroj]

Schopnost interpretovat informační grafiku je více naučená než vrozená. Ačkoliv lze většinou porozumět významu dat a spojitosti informací v informační grafice díky celkovým souvislostem, které popisuje, je potřeba znát alespoň význam základních symbolů obvykle pro vizualizaci vztahů či prvků užitých. Rozvoj informační grafiky[4] a její komerční využití podporuje snahu o netradiční a inovativní vizuální ztvárnění informační grafiky. To může zvýšit nároky na porozumění obsahu informační grafiky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Doug Newsom and Jim Haynes (2004). Public Relations Writing: Form and Style. Strana 236. (angličtina)
 2. HALLER, Rudolf. Gesammelte bildpädagogische Schriften. Vídeň : [s.n.], 1991. (němčina)
 3. http://www.infografika.cz/cs/o-projektu Archivováno 14. 11. 2011 na Wayback Machine. Staženo 2011-10-17.
 4. a b http://www.google.com/trends?q=infographic&ctab=0&geo=all&date=all&sort=0. Staženo 2011-10-17.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Aicher, Otl; Kramper, Martin: Zeichensysteme der visuellen Kommunikation, Stuttgart, 1977
 • Bliss, Charles K.: Semantography (Blissymbolics), Sydney, 1949
 • Dreyfuss, Henry: Symbol Sourcebook, New York, 1967
 • Fassati, Tomáš: Slovník mezinárodní vizuální komunikace, Benešov u Prahy, 1995
 • Fassati, Tomáš: Dictionary of Visual Communication, Benešov u Prahy, 1999
 • Fassati, Tomáš: Gramatika praktické vizuální komunikace, Benešov u Prahy, 2001
 • Fassati, Tomáš: Učebnice globální vizuální komunikace : učebnice druhé gramotnosti. Benešov, 1072. ISBN 978-80-87400-22-7
 • Fassati, Tomáš: Praktická globální vizuální komunikace III. díl / Systémy komunikace, jejich tvorba a testování, ČVUT, Praha, 2020
 • Koch, Rudolf: The Book of Signs, Doven Publications, Inc., Londýn, 1930
 • ISO 3461 Graphic Symbols – General Principles for Presentations
 • ISO 7000 Graphic Symbols – Index, Survey and Compilation of the Single Sheets
 • ISO/R 557 Symbols, Dimensions and lay-out of Safety Signs ad.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Agregátor informační grafiky http://visual.ly/