Copywriting

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Copywriting je tvorba reklamních a marketingových textů, které mají podpořit prodej výrobků a služeb.[1] Textař, který se zabývá oborem copywritingu, se označuje jako copywriter. Označení vzniklo spojením dvou slov: copy (v tomto významu reklamní sdělení) a writer (autor).

Copywriter píše texty reklam, webových stránek, tiskových zpráv, PR článků, katalogů a návrhy sloganů a názvů. Copywriteři jsou nejčastěji zaměstnáni jako kreativci v reklamních agenturách a větších webdesignérských firmách.

Pravidla copywritingu[editovat | editovat zdroj]

Každé z reklamních médií má svá specifická pravidla psaní textů a reklamy. Obecně lze shrnout požadavky na reklamní text do následujících bodů:

  1. stylistická, pravopisná a gramatická správnost
  2. unikátnost a přínos pro čtenáře
  3. obsah důležitých informací
  4. pozitivní nádech
  5. důvěryhodnost
  6. přesvědčivost
  7. čtivost

Web copywriting[editovat | editovat zdroj]

S nástupem internetového média se začal vyvíjet obor web copywritingu, tedy psaní pro web. Na webu lidé čtou jinak než v tisku a texty určené pro klasická média na webu obvykle nefungují. Je důležité si uvědomit, že lidé na internetu stránky vlastně nečtou, ale nejdříve je skenují očima a hledají kousky potřebných informací. Texty pro web musí být vhodně členěné s dostatečným zvýrazněním klíčových slov, seznamů, citací, nadpisů apod. Struktura, rozsah i formát se přizpůsobuje tak, aby výsledný text byl dobře skenovatelný očima. Při psaní se obyčejně využívá princip obrácené pyramidy a model AIDA. Web copywriter by měl znát základy SEO. Obor se postupem času tak rozmohl, že místo web copywriting a web copywriter se obecnějším termínem copywriting začalo označovat psaní pro web.

SEO copywriting[editovat | editovat zdroj]

SEO copywriting je spojení techniky SEO a copywritingu. Tato činnost spočívá v optimalizaci textu webových stránek pro vyhledávače, který se nesoustředí pouze na zdrojový kód, ale na celkovou kvalitu obsahu webu. SEO copywriting se stará o aktuální, unikátní, zajímavý a pro čtenáře přínosný obsah. Klíčová slova je třeba umístit tak, aby byla dobře viditelná - v titulku stránky, hlavním nadpisu, podnadpisech, úvodním odstavci, alternativním popisku obrázků a jednou či dvakrát v textu. Je vhodné používat synonyma[2] a klíčová slova přirozeně skloňovat. Specifickým typem klíčového slova je long tail neboli dlouhý chvost. Nepřirozené texty obvykle vyhledávače již dokážou rozpoznat.

Vydávání knih[editovat | editovat zdroj]

Při vydávání knih je výtisk s přebalem nebo výtisk přebalu souhrn knihy, který se objeví na vnitřní straně přebalu s pevnou vazbou; kopie zadní obálky je podobný text, obvykle kratší, na vnější zadní straně obálky; a výtisk katalogu je souhrn napsaný pro katalog vydavatele. Toto je další způsob, jak copywriting používá psaní k přesvědčování zákazníka, aby se o produkt zajímal.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HORŇÁKOVÁ. Copywriting. Kapitola Copywriting, s. 11–21.
  2. HORŇÁKOVÁ, Michaela. Copywriting. Brno: Computer Press, 2011. 252 s. ISBN 978-80-251-3269-2. Kapitola Optimalizace pro vyhledávače (SEO), s. 93–119. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]