O slavnosti a hostech

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O slavnosti a hostech
Země Československo
Délka 68 minut
Žánr drama
Námět Ester Krumbachová
Scénář Ester Krumbachová
Jan Němec
Režie Jan Němec
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Jan Klusák
Ivan Vyskočil
Jiří Němec
Pavel Bošek
Karel Mareš
Evald Schorm
Zdena Škvorecká
Helena Pejšková
Jana Prachařová
Dana Němcová
Hudba Karel Mareš
Kamera Jaromír Šofr
Výroba a distribuce
Premiéra 1965
Produkční společnost Filmové studio Barrandov
O slavnosti a hostech na FPČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

O slavnosti a hostech je český film režiséra Jana Němce z roku 1965. Film pojatý jako podobenství kritizující negativní společenské jevy je významnou součástí České nové vlny 60. let 20. století.[1] Byl oceněn Trilobitem a Cenou mezinárodní filmové kritiky (1966).

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Rodina dostane pozvání na slavnost a vydá se na ni pěšky přes les. Nespěchá, protože má ještě čas. Po cestě jsou členové zadrženi a prověřováni, zda jsou na slavnost skutečně pozváni. Po prohlídce se účastní podivné lesní hostiny.

Scénář[editovat | editovat zdroj]

Scénář k filmu napsal Jan Němec se svou spolupracovnicí Ester Krumbachovou.

„Abstraktní postavy ve filmu jsme s Ester Krumbachovou napsali kvůli boji s cenzurou. Neměli bychom šanci film točit, kdyby byl víc konkrétní. Použili jsme uměleckou stylizaci, abychom zmátli komunistickou cenzuru, aby hned nepoznali, že je film namířen proti nim. Ale našli něco, s čím jsem nepočítal. Ve filmu je postava hostitele, kterého hraje náš kamarád Ivan Vyskočil. A jeden z cenzorů řekl, že vypadá jako Lenin a že se snažíme zesměšnit Lenina a principy leninismu. Pak mi došlo, že jsou si podobní. Cenzoři tohle použili jako podklad pro zákaz filmu.“

Politická kontroverze okolo filmu[editovat | editovat zdroj]

V květnu 1967 vystoupil v Národním shromáždění ČSSR poslanec Jaroslav Pružinec s interpelací, v níž kritizoval filmy Sedmikrásky a O slavnosti a hostech, prohlásil o nich, že „nemají s naší republikou, socialismem a ideály komunismu nic společného“ a požádal o jejich stažení z kin. Vláda sice jeho výtku odmítla, ale oba filmy postihlo omezení v propagaci a distribuci. Skupina režisérů na to reagovala protestním dopisem, který byl veřejně čten na IV. sjezdu československých spisovatelů a který patřil mezi spouštěče výrazného opozičního hnutí v řadách kulturních pracovníků v době před začátkem pražského jara.[2][3][4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. O slavnosti a hostech
  2. Kohoutek, Jan: Ideologická komise ÚV KSČ a československá kinematografie v liberalizačním procesu 60. let (Příspěvek k dějinám cenzury) [online]. muni.cz [cit. 2012-02-24]. Dostupné online. (čeština) 
  3. 15. schůze [online]. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky [cit. 2012-02-24]. Dostupné online. (čeština) 
  4. Věra Chytilová: Sedmikrásky [online]. odaha.com [cit. 2012-02-24]. Dostupné online. (čeština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]