Sedmikrásky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Sedmikráska.
Sedmikrásky
Původní názevSedmikrásky
Země původuČeskoslovensko
Jazykčeština
Délka74 minut
Žánrkomedie
NámětVěra Chytilová
Pavel Juráček
ScénářVěra Chytilová
Ester Krumbachová
RežieVěra Chytilová
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJitka Cerhová
Ivana Karbanová
Jan Klusák
Julius Albert
HudbaJiří Šust
Jiří Šlitr
KameraJaroslav Kučera
Výroba a distribuce
Premiéra1966
Produkční společnostFilmové studio Barrandov
Sedmikrásky na FPČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sedmikrásky je český barevný film režisérky Věry Chytilové, klíčové dílo české nové vlny natočené v roce 1966. Dvě dívky (Jitka Cerhová a Ivana Karbanová) se nudí a začnou si užívat podle své fantazie, v níž je dovoleno vše, což může mít pro okolí zničující účinky. Inspirací pro film se staly postavy družiček z experimentální hry divadla Semafor Sekta od Jiřího Suchého.[1] Věra Chytilová dokonce nabídla Suchému spolupráci na scénáři (kvůli odlišnému pohledu na dílo z projektu odstoupil) a Jiřímu Šlitrovi na hudební stránce snímku.[2]

V květnu 1967 vystoupil v Národním shromáždění ČSSR poslanec Jaroslav Pružinec s interpelací, v níž kritizoval filmy Sedmikrásky a O slavnosti a hostech, prohlásil o nich, že „nemají s naší republikou, socialismem a ideály komunismu nic společného“ a požádal o jejich stažení z kin. Vláda sice jeho výtku odmítla, ale oba filmy postihlo omezení v propagaci a distribuci. Skupina režisérů na to reagovala protestním dopisem, který byl veřejně čten na IV. sjezdu československých spisovatelů a který patřil mezi spouštěče výrazného opozičního hnutí v řadách kulturních pracovníků v době před začátkem pražského jara.[3][4][5]

Soundtrack[editovat | editovat zdroj]

Hudbu k filmu složili Jiří Šlitr a Jiří Šust. Ačkoliv v Československu nikdy nevyšla na desce, v roce 2007 tento soundtrack poprvé vydalo britské hudební vydavatelství Finders Keepers Records. Na trh ji uvedlo pod anglickým titulem Daisies, a to jak na vinylové LP desce, tak také na kompaktním disku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SUCHÝ, Jiří; RAZÍM, Daniel. Kubistický portrét Jiřího Suchého. Praha: Nakladatelství Jalna, 2011. ISBN 978-80-86396-61-3. 
  2. SUCHÝ, Jiří. Tak nějak to bylo. Praha: Blízká setkání / Formát, 1998. ISBN 80-86155-09-9. 
  3. Kohoutek, Jan: Ideologická komise ÚV KSČ a československá kinematografie v liberalizačním procesu 60. let (Příspěvek k dějinám cenzury) [online]. muni.cz [cit. 2012-02-24]. Dostupné online. (čeština) 
  4. 15. schůze [online]. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky [cit. 2012-02-24]. Dostupné online. (čeština) 
  5. Věra Chytilová: Sedmikrásky [online]. odaha.com [cit. 2012-02-24]. Dostupné online. (čeština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]