Sedmikráska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSedmikráska
alternativní popis obrázku chybí
Sedmikráska chudobka
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleďhvězdnicovité (Asteraceae)
Rodsedmikráska (Bellis)
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sedmikráska (Bellis) je malý rod asi 10–15 druhů dvouděložných rostlin z čeledi hvězdnicovité. Je původní zejména v Evropě, některé druhy mají přirozený výskyt i v severní Africe nebo Malé Asii.[1] Nejznámějším druhem je sedmikráska chudobka (Bellis perennis), která se jako jediná vyskytuje i v ČR. Sedmikráska chudobka má také léčivé účinky, podporuje odkašlávání a působí protizánětlivě, má jak vnitřní tak i zevní použití, výborná je i při kožních chorobách nebo na otoky a vředy.

Genetické studie rodu Bellis a jemu příbuzného (pravděpodobně sesterského) rodu chudobička (Bellium) prokázaly existenci 15 druhů řazených do rodu sedmikráska (Bellis) a 4 druhy chudobiček.[1] U druhu Bellis azorica, který se vyskytuje na Azorských ostrovech, došlo k polyploidii. Většinou se jedná o trvalky, ale Bellis annua a Bellis microcephala jsou jednoleté rostliny.[1]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bellis na anglické Wikipedii.

  1. a b c FIZ, Omar; VALCÁRCEL, Virginia; VARGAS, Pablo. Phylogenetic position of Mediterranean Astereae and character evolution of daisies (Bellis, Asteraceae) inferred from nrDNA ITS sequences. Molecular Phylogenetics and Evolution. 2002-10, roč. 25, čís. 1, s. 157–171. Dostupné online [cit. 2019-06-18]. DOI 10.1016/S1055-7903(02)00228-2. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]