Nile House

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nile House
Praha, Karlín, Rohanské nábřeží, Nile House.JPG
Poloha
AdresaKarlín, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kancelářská budova Nile House je součástí projektu River City Praha na Rohanském ostrově v Praze 8Karlíně a je po Danube House druhou dokončenou budovou tohoto projektu. Své jméno dostala podle řeky Nil (Nile) a představuje ojedinělý projekt nízkoenergetické budovy. Stavba začala v únoru 2004 a budova byla slavnostně otevřena v lednu 2006. S budovami Danube House, Amazon Court a River Diamond je propojena unikátním tunelem, který slouží jako podzemní komunikace k dopravní obsluze a logistice pro zmíněné budovy. S jeho využitím se počítá i pro další stavby v rámci projektu River City Prague, kterými budou 2 rezidenční budovy a hotel.

Společnost Europolis klade velký důraz na začlenění celého projektu do okolí. Jeho veřejný venkovní prostor proto využívá k pořádání kulturních akcí a výstav. V rámci svých CSR aktivit pořádá pro veřejnost Letní kino River City Prague, které je pro návštěvníky zdarma a u Pražanů si získalo velkou oblibu.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Na podobě projektu Nile House pracoval,stejně jako u první budovy River City Prague, Danube House, v součinnosti se studiem KPF – francouzský architektonický ateliér RFR. Autor studie Jean Le Lay se však snažil o odlišení obou sousedících objektů.[1] Projekt Nile House skloubil využití elementárních přírodních sil jako je slunce a voda a kvalitních materiálů s co nejmenšími tepelnými ztrátami a nebo naopak s vysokou akumulací tepla.

Nile House je postaven ze zelené brazilské žuly doplněné skleněnými prvky a má v nadzemní části celkem 17 600 m² prostor k pronajmutí. Dominantním prvkem atria budovy je točité schodiště, které propojuje výtahové podesty a vnáší do jeho prostoru dynamický prvek, jenž kontrastuje s přímými liniemi struktury atria. Konstrukce schodiště je založena na principu lomenice poskládaného ocelového plátu. Jsou zde umístěny prosklené výtahy, schodiště a lávky, které zároveň rozvádí vzduch a posilují tak přirozený komínový efekt větrání dvouúrovňového atria.

Technická specifikace[editovat | editovat zdroj]

Kancelářské prostory: 17,600 m2 Komerční prostory (restaurace, obchody, kavárny): 1,700 m2 Systém klimatizace: Systém zaplavovacího větrání umožňuje výměnu vzduchu v kancelářských prostorách několikanásobně častěji než u běžných budov (v případě Nile House 4krát za hodinu). Tak je dosaženo vyššího komfortu vnitřního klimatu a příjemnějšího pracovního prostředí pro zaměstnance a zároveň se účinně snižuje riziko „Syndromu nemocných budov“. Architektonická kancelář: Kohn Pedersen Fox Associates/ATREA Developer: společnost Europolis Real Estate Asset Management

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • TOP INVEST, 2006
  • The best of Realty - 1.cena v kategorii “Nové administrativní projekty“ r. 2005[2]
  • Nejlepší kancelářská výstavba, Construction & Investment Journal Awards 2005
  • CEE Building Design of the Year 2005 soutěže Central & Eastern European Real Estate Quality Awards, 2005

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.stavebni-forum.cz [online]. [cit. 2014-02-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-23. 
  2. Seznam výherců na e-architekt.cz. www.e-architekt.cz [online]. [cit. 2010-01-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-16. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]