Danube House

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Danube House
Danube House.jpg
Základní informace
ArchitektiKohn Pedersen Fox a ADNS architekti
Výstavba2003
Poloha
AdresaKarlín, Praha 8, ČeskoČesko Česko
UliceRohanské nábřeží a Karolinská
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Budova Danube House se nachází na Rohanském ostrově v pražském Karlíně. Své jméno dostala podle řeky Dunaj (v angličtině Danube) a představuje ojedinělý projekt nízkoenergetické budovy.[1] Byla navržena ateliérem KPF architects[zdroj?] ve spolupráci s českým ateliérem A.D.N.S. architekti.

Stavba byla dokončena v roce 2003. Je propojena s budovami Nile House, Amazon Court a River Diamond tunelem, který slouží jako podzemní komunikace k dopravní obsluze a logistice pro zmíněné budovy.[2] S jeho využitím se počítá i pro další stavby v rámci projektu River City Praha, kterými budou 2 rezidenční budovy a hotel.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Celá budova má tvar obří lodi, trojúhelníková parcela končí na západě jakoby lodním kýlem. Připomíná nám to fakt, že na tomto místě se nacházel hlavní pražský přístav. Tvarovou inspirací byl Chilehaus (Fritz Höger) v Hamburku.[3] Centrem budovy je prosklené atrium přístupné veřejnosti, kde se nachází restaurace, kavárny a obchody.[4] Ve dvouúrovňovém atriu jsou umístěny prosklené výtahy, schodiště a lávky, které zároveň rozvádí vzduch a posilují tak přirozený komínový efekt větrání. Okolí budovy s pěší zónou a cyklistickou stezkou podél Vltavy, které bylo zkultivované v rámci výstavby Danube House, je rovněž přístupné veřejnosti. Společně se zahájením provozu budovy Danube House byla také otevřena nová ulice, která dostala jméno Karolinská.

Technická specifikace[editovat | editovat zdroj]

  • Kancelářské prostory: 19 800 m2
  • Komerční prostory (restaurace, obchody, kavárny): 1 200 m2
  • Systém klimatizace: systém zaplavovacího větrání umožňuje výměnu vzduchu v kancelářských prostorách několikanásobně častěji než u běžných budov (v případě Danube House 4krát za hodinu). Tak je dosaženo vyššího komfortu vnitřního klimatu a příjemnějšího pracovního prostředí pro zaměstnance a zároveň se účinně snižuje riziko syndromu nemocných budov.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.danubehouse.cz [online]. [cit. 2014-02-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-11-26. 
  2. Archivovaná kopie. www.zakladanigroup.cz [online]. [cit. 2014-02-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-03-07. 
  3. Světoví architekti v Česku II, Lidové noviny, 21.8.212
  4. Archivovaná kopie. www.danube.cz [online]. [cit. 2019-09-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-25. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]