Nikolaj Ivanovič Andrusov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nikolaj Ivanovič Andrusov
Narození7.jul. / 19. prosince 1861greg. nebo 1861
Oděsa
Úmrtí27. dubna 1924
Praha
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Alma materOděská univerzita
Povoláníobjevitel, paleontolog, vysokoškolský učitel a geolog
ZaměstnavateléKyjevská univerzita
Univerzita Karlova
OceněníKonstantinova medaile
Medaile Nikolaje Prževalského
DětiDimitrij Andrusov
PodpisNikolaj Ivanovič Andrusov – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nikolaj Ivanovič Andrusov (rusky Николай Иванович Андрусов, ukrajinsky Микола Іванович Андрусов; 19. prosince 1861, Oděsa27. dubna 1924, Praha) byl ukrajinský geolog, stratigraf a paleontolog, člen Ruské akademie věd.

Život a činnost[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Oděse, tehdy součásti Ruského impéria. Studoval geologii a zoologii na Novoruské univerzitě v Oděse. Poté cestoval po Rusku a Střední Evropě, kde sbíral fosilie.

Hrob Nikolaje Andrusova v Praze na Olšanech

Při expedici „Challenger“ v letech 1872–1876 studoval procesy na mořském dně. V roce 1889 vydal zápisky z této expedice v Gorném žurnalu (Hornické listy). Později se věnoval studiu geologie a sedimentůPontokaspické stepi.[1]

V letech 1890–1891 se účastnil expedice Ruské zeměpisné společnosti, která se zabývala výzkumem v hluboké vodě Černého moře. Tato expedice odhalila výskyt sulfanů v nižších polohách Černého moře. Andrusov jako první přišel s myšlenkou, že tato substance vznikla biologickým rozkladem živých mikroorganismů (bakterií) obsahujících siřičité sloučeniny.

V roce 1899 se oženil Nadeždou Genrichovnou Schliemannovou, dcerou slavného archeologa Heinricha Schliemanna. V roce 1905 se stal profesorem Kyjevské univerzity. V roce 1914 se stal členem Ruské akademie věd.

Závěr života[editovat | editovat zdroj]

Když se v roce 1919 se dověděl o úmrtí svého staršího syna utrpěl mozkovou mrtvici, která způsobily ochrnutí jedné strany těla. V roce 1920 odjel na léčení do Francie, kde také převzal dědictví po svém tchánovi. V roce 1922 se z materiálních důvodů přestěhoval do Prahy, kde roku 1924 zemřel. Byl pochován na pravoslavném hřbitově v Praze-Olšanech.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Také jeho syn, Dimitrij Andrusov, se stal významným geologem a členem Slovenské akademie věd.

Po Andrusovovi je pojmenováno dorsum Dorsa Andrusov (systém hřbetů a vrás) na povrchu Měsíce a Andrusovův hřbet ve Středočernomořské výšině.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nicolai Ivanovich Andrusov na anglické Wikipedii.

  1. Bio summary, webový portál ukrajinské vlády. [s.l.]: [s.n.] Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 3. března 2016. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]