Nemrut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nemrut
Nemrut ze severu
Nemrut ze severu

Vrchol 2134 m n. m.
Poloha
Světadíl Asie
Státy TureckoTurecko Turecko
Pohoří Taurus
Souřadnice
Nemrut
Nemrut
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hora Nemrut
Světové dědictví UNESCO
Sochy na hoře Nemrut

Sochy na hoře Nemrut

Smluvní stát TureckoTurecko Turecko
Typ kulturní dědictví
Kritérium i, iii, iv
Odkaz 448 (anglicky)
Oblast Asie
Zařazení do seznamu
Zařazení 1987 (11. zasedání)
Tento článek pojednává o hoře a pohřební mohyle v provincii Adıyaman. Možná hledáte: Stratovulkán Nemrut v turecké provincii Bitlis.

Nemrut (turecky Nemrut Dağı) je 2134 metrů vysoká hora v Jihovýchodní Anatolii, nedaleko města Adıyaman.[1] Pozoruhodná je uměle navršeným vrcholem - pohřební mohylou, kterou nechal vystavět vládce království Kommagene, Antiochus I. v roce 62 př. n. l.

Místo je jednou z nejznámějších památek Turecka, navštěvovanou nejvíce v období od dubna do října. Objevil je teprve roku 1881 německý inženýr Karl Sester. Do té doby je znali jen místní obyvatelé a odborníci o něm neměli tušení. V roce 1987 byl vrch Nemrut zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Mohyla, dosahující výšky 49 m a průměru 152 m měla být nejen trvalou připomínkou panovníka, ale také poctou bohům. Proto ji na východní a západní straně doplňovaly obří sochy o výšce 8 - 9 m - dva lvi, dva orli a mezi nimi řecká, arménská, a íránská božstva. Zleva doprava jsou to Apollón (Mitra), Týché, Aramazd (Zeus) a Vahagn (Héraklés).[2] Mezi Diem a Héraklem byl pak král Antiochos I. samotný, který se vnímal jako bohům rovný.

V současnosti jsou sochy poničené, s upadanými hlavami. Poškození způsobilo nejen několik zemětřesení, ale také záměrná destrukce lidmi po ovládnutí Kommagenské říše Římany roku 72 n. l. Sochy mají perské oděvy i účes, jejich rysy však ukazují spíše do Řecka. Vlastní hrobka nebyla dosud nalezena, ale je možné, že je skrytá hluboko ve vrcholu. Na západní terase leží desky s horoskopem zobrazujícím polohu Jupiteru, Merkuru a Marsu 7. července 62 př. n. l. Zřejmě se jedná o datum počátku výstavby monumentu. Na jiném reliéfu je vyobrazen také král, potřásající si rukou s bohy.

Podobný, ovšem mnohem hůře dochovaný pohřební monument se nachází také u opuštěného města Arsameia. Vybudoval jej rovněž Antiochus I., a to pro svého otce, jímž byl král Mithridates I.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nemrut Dagi, turistika.cz
  2. UNESCO, Nemrut Dağ

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]