Narvalovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxNarvalovití
alternativní popis obrázku chybí
Dva zástupci narvalovitých, běluha (nahoře) a narval (dole)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsudokopytníci (Cetartiodactyla)
Infrařádkytovci (Cetacea)
Malořádozubení (Odontoceti)
Čeleďnarvalovití (Monodontidae)
Gray, 1821
Sesterská skupina
sviňuchovití (Phocoenidae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Narvalovití (Monodontidae) je čeleď ozubených kytovců obývajících pobřežní oblasti Severního ledového oceánu a přilehlých končin Pacifiku a Atlantiku. Zahrnuje pouhé dva žijící rody, běluha (Delphinapterus) a narval (Monodon). Oba rody zahrnují po jednom jednom druhu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Základním rozdílem mezi těmito rody je přítomnost klu u narvalů a absence u běluh. Oba druhy jsou středně velcí kytovci, obvykle 3–5 metrů na délku. Nemají pravou hřbetní ploutev. Komunikují a orientují se pomocí echolokace.[1] Jsou to masožravci, obvykle se živí rybami, měkkýši a korýši. Mají redukované zuby: běluha má množství drobných zoubků, zatímco narval má zuby jen dva, z nichž jeden je zvětšený v kel. Samice je březí 14–15 měsíců a obvykle má jen jedno mládě. To pohlavně dospívá až v 5–8 letech věku. Často tvoří skupiny čítající až několik stovek jedinců.[1]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Vedle dvou recentních zástupců jsou známy i fosilní taxony jako je Denebola brachycephala či Bohaskaia monodontoides. Fylogenetický strom narvalovitých pak vypadá nějak takto:

Podřád Odontoceti

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Macdonald, D. The Encyclopedia of Mammals. New York: Facts on File, 1984. Dostupné online. ISBN 0-87196-871-1. S. 200–203. 
  2. Jorge Vélez-Juarbe; NICHOLAS D. PYENSON. Bohaskaia monodontoides, a new monodontid (Cetacea, Odontoceti, Delphinoidea) from the Pliocene of the western North Atlantic Ocean. Journal of Vertebrate Paleontology. 2012, s. 476–484. DOI 10.1080/02724634.2012.641705. S2CID 55606151. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]