Narcis žlutý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxNarcis žlutý
alternativní popis obrázku chybí
narcis žlutý (Narcissus pseudonarcissus)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné - (Liliopsida)
Řád chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď amarylkovité (Amaryllidaceae)
Rod narcis (Narcissus)
Binomické jméno
Narcissus pseudonarcissus
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Narcis žlutý (Narcissus pseudonarcissus) je druh jednoděložné rostliny z čeledi amarylkovité (Amarillidaceae). V roce 1981 se stal německou Rostlinou roku.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou, asi 20-40 cm vysokou bylinu, s podzemní cibulí, která je vejcovitá a má asi 10-30 mm v průměru. Listy jsou nejčastěji po 4-6 v přízemní růžici, jsou jednoduché, přisedlé, s listovými pochvami. Čepele listů jsou celokrajné, čárkovité, asi 7-15 mm široké, často nasivělé, ztlustlé, žilnatina je souběžná. Květy jsou oboupohlavné, jsou většinou jednotlivé na vrcholu stonku. Pod květem je toulcovitý listen, který je suchomázdřitý. Okvětí se skládá z 6 okvětních lístků ve 2 přeslenech (3+3), které jsou v dolní části srostlé v okvětní trubku, jsou jasně žluté. V ústí trubky je límcovitá pakorunka, která je žlutá, asi 2-4 cm dlouhá. Tyčinek je 6. Gyneceum je složeno ze 3 plodolistů, semeník je spodní. Plodem je třípouzdrá tobolka[1],[2].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Přirozeně je rozšířen v západní a jihozápadní Evropě, od Španělska a Portugalska, na sever po Velkou Británii, na západ po Německo[3]. Pěstovaný a zplanělý je však ledaskde v Evropě i jinde, např. v Severní Americe[4].

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR je nepůvodní, ale je to často pěstovaná okrasná rostlina, vykvétá brzy na jaře, už v březnu až dubnu. Pěstuje se v mnoha kultivarech a často zplaňuje i do volné přírody nebo vytrvává na místech někdejší kultivace[2].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostál J. (1989): Nová Květena ČSSR, vol. 2, Academia, Praha
  2. a b Hrouda L. (2002): Amaryllidaceae Jaume St.-Hil., in: Kubát K. et al. (eds.): Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha, p.: 758-759
  3. http://rbg-web2.rbge.org.uk/cgi-bin/nph-readbtree.pl/feout?FAMILY_XREF=&GENUS_XREF=Narcissus&SPECIES_XREF=pseudonarcissus&TAXON_NAME_XREF=&RANK=
  4. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=242101787

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]