Národní park Vysoké Taury

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní park Vysoké Taury
Nationalpark Hohe Tauern
IUCN kategorie II (Národní park)
Základní informace
Vyhlášení 1981
Nadm. výška 2 944 m n. m.
Rozloha 1 856 km²
Poloha
Stát RakouskoRakousko Rakousko
Kraj Rakousko Rakousko, spolkové země Korutany, Salcbursko a Tyrolsko
Souřadnice
Vysoké Taury
Vysoké Taury
Zeleně vyznačené území národního parku Vysoké Taury
Další informace
Web www.hohetauern.at
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Vysoké Taury (německy Nationalpark Hohe Tauern) je jeden z národních parků v Rakousku. Nachází se na pomezí rakouských spolkových zemí Salcbursko, Korutany a Tyrolsko v pohoří Vysoké Taury. Má rozlohu 1856 km² a je tak největším národním parkem v Rakousku a také v Alpách[1]. Vyhlášen byl v roce 1981 jako první národní park v Rakousku.[1] Sídla parku jsou v Heilingblutu a v obci Neukirchen am Grossvenediger.

Povrch a vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Informační centrum národního parku v Mallnitzu

Na území národního parku se nachází přes 300 vrcholů s výškou kolem 3000 m[2] včetně Grossglockneru (3798 m, nejvyšší hora Rakouska), Grossvenedigeru (3666 m, čtvrtá nejvyšší hora Rakouska) a Grosses Wiesbachhornu (3564 m, devátá nejvyšší hora Rakouska). Nejvyšší partie jsou značně zaledněny - leží tu 246 ledovců[2], mezi nimi i Pasterze, největší rakouský ledovec (2400 ha)[2]. Hlavní hřeben Vysokých Taur je součástí hlavního evropského rozvodí - severní část národního parku náleží do povodí Salzachu, jižní do povodí Drávy. Prudké a vodné říčky a potoky tu vytvářejí četné vodopády - Walcherfall (nejvyšší vodopád v Rakousku, 500 m), Krimmlské vodopády (druhý nejvyšší vodopád v Rakousku, 380 m), Jungfernsprung (šestý nejvyšší vodopád v Rakousku, 130 m). V náplavech horských říček se nachází mnoho zajímavých hornin a minerálů - v údolí Habachu je jediné místo v Evropě, kde se v minulosti těžil smaragd (dnes zde vede naučná stezka[2]).

Vegetace a zvířata[editovat | editovat zdroj]

V nižších partiích parku rostou lesy, jejichž horní hranice probíhá ve výšce zhruba 2200 m. Nad touto hranicí rostou porosty kosodřeviny, borůvčí, rododendronů a zakrslých vrb. Významnými lokalitami jsou pralesovité porosty u obcí Fusch a Rauris a také rašeliniště s četnými jezírky u Uttendorfu.

Na území národního parku bylo zaznamenáno na 10 000 druhů živočichů a 1 800 druhů rostlin. K nejpopulárnějším zde žijícím živočichům patří kamzík horský, kozorožec horský, orel skalní, sup bělohlavý a orlosup bradatý.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Das größte Schutzgebiet der Alpen ... [online]. Nationalpark Hohe Tauern [cit. 2012-09-07]. Dostupné online. (německy) 
  2. a b c d SANETŘÍK, Milan. Evropské národní parky. Štíty: Pavel Ševčík - Veduta, 2004. ISBN 80-86438-08-2. Kapitola Rakousko, s. 91. 
  3. http://www.hohetauern.at/en/nature/the-big-five.html

Související články[editovat | editovat zdroj]

Národní parky v Rakousku

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]