Mrtvý luh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Mrtvý luh je národní přírodní rezervace a údolní rašeliniště na Šumavě nacházející se při soutoku Teplé a Studené Vltavy ve Vltavické brázdě jižně od Volar v I. zóně Národního parku Šumava v katastru osady České Žleby. Státní přírodní rezervace zde byla vyhlášena v roce 1948 na výměře 394 hektarů. Název území pochází od velkého množství mrtvých stromů, které zde vytváří jakoby "mrtvý les" poskládaný z velkého množství tzv. "kostlivčích stromů", které zde vznikly po velkém podzemním požáru rašeliny.

Území Mrtvého luhu vymezuje těleso náspu železniční tratě mezi železničními zastávkami Dobrá a Černý Kříž na železniční trati Volary-Vimperk a dále také obě koryta Teplé a Studené Vltavy, které se zde na jihozápadním cípu Mrtvého luhu slévají a vytvářejí tak řeku Vltavu.

Mrtvý luh patří do sítě mezinárodně chráněných mokřadů.

Vzhledem k tomu, že vrstvy zdejší rašeliny dosahují mocnosti až 7 metrů, odpovídá tomu i druhové složení dřevin, kde převládá borovice blatka, bříza karpatská a bříza pýřitá. Z bylin pak rosnatka okrouhlolistá, blatnice bahenní, kosatec sibiřský a vachta trojlistá. Vyskytují se zde. mimo jiné, i velmi vzácné druhy bezobratlých živočichů, kteří jsou typičtí pro biotopy severské tundry jako je kupříkladu motýl perleťovec severní a perleťovec mokřadní.

Mrtvý luh není přístupný pro veřejnost, vstupovat do něj mohou pouze vodáci a to výhradně po řece, kteří sjíždějí Vltavu od Soumarského mostu. Dobře viditelný je i při jízdě vlakem na trati z Vimperku do Volar.

Externí odkazy