Státní přírodní rezervace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Označení chráněného území v Československé socialistické republice, včetně státní přírodní rezervace
Informační tabule bývalé státní přírodní rezervace Milá

Státní přírodní rezervace byla maloplošná chráněná území v Československu v letech 1956 až 1992. Poté jej nahradilo označení národní přírodní rezervace. Údajně existovaly státní přírodní rezervace jako typ zvláštní ochrany území již za první československé republiky, například výnosem MŠANO z roku 1929 byla v této formě vyhlášena ochrana dnešní přírodní památky Rukávečeská obora.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V letech 1955–1956 byly v Československu vydány zákony o státní ochraně přírody. Pro české země to byl zákon č. 40/1956 Sb., pro Slovensko obdobný č. 1/1955 Sb. Oba tyto téměř stejné zákony, určily nové názvy a pojetí chráněných území v Československu. Vznikly tak tyto kategorie:

Státní přírodní rezervace[editovat | editovat zdroj]

V této kategorii byla území nestejné velikosti málo dotčená lidskou činností a zákon chránil celé území před zásahy lidí. Jejich vývoj řídily zpracované ochranářské plány. Byly určeny pro vědecké zkoumání území.

SPR patřila mezi chráněná maloplošná území. Vyhlašování těchto rezervací bylo později v kompetenci Ministerstva životního prostředí České republiky.[1]

Národní přírodní rezervace[editovat | editovat zdroj]

V roce 1992 byl vydán nový zákon České národní rady č.114/1992 Sb. a následně vyhláška Ministerstva životního prostředí ČR, který předchozí zákon z roku 1956 nahradil. Změnilo se i označení kategorie státní přírodní rezervace, nahradila ji národní přírodní rezervace.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Chráněná území v České republice. Praha 3: Informatorium, 1991. ISBN 80-85368-13-7. Kapitola Význam a kategorie chráněných území, s. 7–9. 
  2. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Chráněná území ČR, Liberecko, svazek III. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2002. ISBN 80-86064-43-3. Kapitola Ochrana přírody, s. 64. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]