Mrožovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMrožovití
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Nadříšejaderní (Eukaryota)
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídačtyřnožci (Tetrapoda)
Třídasavci (Mammalia)
Podtřídaživorodí (Theria)
Nadřádplacentálové (Placentalia)
Řádšelmy (Carnivora)
(nezařazeno)ploutvonožci (Pinnipedia)
Čeleďmrožovití (Odobenidae)
Allen, 1880
Druh

mrož lední (Odobenus rosmarus)

Sesterská skupina
lachtanovití (Otariidae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mrožovití (Odobenidae) je čeleď ploutvonožců čítající jediný žijící druh, a to mrože ledního (Odobenus rosmarus), který se vyskytuje v Severním ledovém oceánu a příležitostně na severu Atlantského oceánu. Jejich špičáky jsou změněné v dlouhé kly, kterými vyhrabává potravu. Živí se měkkýši, korýši a rybami.

Mrož připomíná lachtany, protože dovede zadní ploutvovité končetiny při pohybu na souši podsunout pod tělo. Nepohybuje se však tak rychle a obratně jako lachtani a často se jen plazí.

V přírodě mu zatím nehrozí nebezpečí vyhynutí.

Fylogeneze[editovat | editovat zdroj]

Kromě mrože ledního se do čeledi řadí ještě několik vymřelých zvířat rozdělovaných do skupin (podčeledí nebo tribů) Desmatophocinae, Kamtschatarctinae, Imagotariinae, Dusignathinae a Odobeninae. Je známo asi 17 fosilních rodů mrožovitých a tři fosilní druhy rodu Odobenus (O. huxleyi, O. koninckii, O. mandanoensis)[1][2]. Nejstarší zástupci mrožovitých jsou známi z období miocénu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Deméré, T. A., Berta, A. & Adam, P. J., 2003: Pinnipedimorph evolutionary biogeography. Bulletin of the American Museum of Natural History, 279: 32–76. Stáhnout PDF
  2. Mikko's Phylogeny Archive. www.fmnh.helsinki.fi [online]. [cit. 2007-10-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-08-25. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]