Moritz Zdekauer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Moritz Zdekauer
Rodné jménoMoritz Jakob Franz Zdekauer
Narození8. března 1770
Praha Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie
Úmrtí7. července 1845 (ve věku 75 let)
Praha Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Povoláníbankéř
ChoťCharlotte Cheyle Karolina Zdekauer (roz. Frankl, 1786–1861)
PříbuzníEduard Suess (vnuk)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Moritz Jakob Franz Zdekauer (8. března 1770 Praha7. července 1845 Praha[1]) byl česko-německý podnikatel a bankéř židovského původu působící v Praze v době počátků průmyslové revoluce v Čechách. Vlastnil v Praze několik nemovitostí a usedlostí s pozemky a patřil k jedněm z nejbohatších pražských měšťanů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v pražském židovském ghettu v rodině Simona (Izáka) Zdekauera a jeho manželky Judith, rozené Martius.[1] Aby dosáhl plných občanských majetkových práv a vyššího sociálního statutu, vzdal se své židovské víry.[2]

Bankéř a podnikatel[editovat | editovat zdroj]

Roku 1803 založil v Praze svůj bankovní dům, který pak úspěšně vedl. Roku 1819 se podílel na založení Schraňovací pokladnice pro město Prahu a pro Čechy, známější pod názvem Česká spořitelna (Bohmische Sparkasse).[3] V Praze stál v čele iniciativy myšlenky spořivosti jako výrazu píle pražský policejní ředitel a guberniální rada Josef von Hoch, který podal první návrh na založení pražské spořitelny[4], spolu se Zdekauerem investovala do podniku řada významných osobnosti: šlechtici mj. August Lobkowitz, Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu, podnikatelé Leopold von Lämmel, Josef Schicht, Karel II. Egon z Fürstenbergu[4] a další. Spořitelna v Praze zahájila svou činnost symbolicky 12. února 1825 – v den narozenin císaře Františka I.[5] 13. března 1825 se konalo první generální shromáždění vkladatelů, na němž byli do čela spořitelny zvolení čtyři ředitelé: hejtman Josef von Hoch a bankéři Leopold von Lämmel, Moritz Zdekauer a Karel August Fiedler[4].

Díky svému podnikání získal Zdekauer značný majetek, mj. byl majitelem usedlostí Kuchynka, Švihanka a zahrady Kanálka na Královských Vinohradech.

Plavební společnost[editovat | editovat zdroj]

Roku 1822 se spolu s finančníky a podnikateli Leopoldem Lämmelem, Karlem Kleinwächterem a dalšími podílel na založení Pražské paroplavební a plachetní společnosti,[6] zajišťující říční dopravu po Vltavě a Labi až do přístavu v Hamburku. 5. července 1838 obdržel od císaře privilegium na paroplavbu po Vltavě a Labi.[7] Do roka však firma nebyla schopna uvést do provozu alespoň jeden parník a privilegium tak propadlo.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Moritz Zdekauer zemřel 7. července 1845 v Praze ve věku 75 let.

Rodinný život[editovat | editovat zdroj]

Byl ženatý s Charlotte Cheyle Karolinou Zdekauer, rozenou Frankl, a byl otcem celkem čtrnácti dětí. Po jeho smrtí pokračovali v podnikatelských a bankéřských aktivitách mj. jeho synové Friedrich Zdekauer (posléze nobilitován svobodným pánem von Treukrona). Moritz Zdekauer mladší a Karl Zdekauer. Moritzovým vnukem byl pak Eduard Suess, význačný rakouský paleontolog a geolog, který byl synem jeho prvorozené dcery Eleonory Friederiky.

Jméno rodinné firmy, Moritz Zdekauer, nese též porcelánka ve Staré Roli u Karlových Varů, zakoupená rodinnou firmou Zdekauer roku 1884.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Moritz Jakob Franz Zdekauer, Banquier in Prag, Grosshändler, Gutsbesitzer. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-01-08]. Dostupné online. 
  2. The Banker's Almanac for ..., the ... Year of Publication: Containing a Complete Banking Directory of the United Kingdom and the British Colonies, the Principal Banks of the World, a Parliamentary Directory, and a Banker' Guide to the Principal Insurance Offices. [s.l.]: Waterlow and Sons Limited 1496 s. Dostupné online. (anglicky) Google-Books-ID: lp80AQAAMAAJ. 
  3. JINDRA, Zdeněk; JAKUBEC, Ivan. Hospodářský vzestup českých zemí od poloviny 18. století do konce monarchie. [s.l.]: Charles University in Prague, Karolinum Press 524 s. Dostupné online. ISBN 978-80-246-2945-2. Google-Books-ID: S7zbCwAAQBAJ. 
  4. a b c Kurze Geschichte der Böhmischen Sparkasse, in: Monatschrift der Gesellschaft des Vaterländischen Museums in Böhmen 1, 1829, s. 165
  5. Hájek 2005, s. 14
  6. Pražský sborník historický. [s.l.]: Orbis 224 s. Dostupné online. 
  7. DVT, Dějiny Věd a Techniky. [s.l.]: Academia. 900 s. Dostupné online. Google-Books-ID: zDTsAAAAIAAJ. 
  8. Stará role | Antik galerie. antik-galerie.cz [online]. [cit. 2022-01-08]. Dostupné online.