Přeskočit na obsah

Mistrovství Evropy v judu 1965

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mistrovství Evropy v judu 1965
MístoWiZink Center
ZeměŠpanělsko
PořadateléEvropský judistický svaz a Royal Spanish Judo Federation
Datum1965
PředchozíMistrovství Evropy v judu 1964
NásledujícíMistrovství Evropy v judu 1966
Některá data mohou pocházet z datové položky.

XV. Mistrovství Evropy v judu za rok 1965 proběhlo v Madridu, Španělsko ve dnech 23. až 24. dubna 1965.

Informace a program turnaje[editovat | editovat zdroj]

V turnaji se bojovalo hracím systémem, který nalosoval judisty do dvou základních skupin. V základních skupinách se bojovalo vyřazovacím způsobem (pavouk) a vítěz každé skupiny sebou vytáhl do oprav judisty, které na své cestě porazil. Ti se následně v opravných skupinách utkali vyřazovacím způsobem mezi sebou. Oba vítězové opravných skupin vyzvali v semifinále oba vítěze základních skupin. Poražení semifinalisté získali automaticky bronzovou medaili (3. místo) a vítězové semifinále se utkali o zlatou medaili (1. místo) ve finále. Bylo poměrně časté, že se ve finále utkali judisté, kteří již v turnaji zápasili resp. tento turnajový systém umožňoval získat zlatou medaili judistovi, který již v turnaji prohrál.

Judisté byli rozděleni na amatéry a profesionály. Statut judisty posuzoval jednotlivý národní judistický svaz. Zápasilo se ve dvou třídách amatérské a otevřené. V otevřené třídě mohli nastoupit vedle profesionálů i amatéři.

  • PA – 23. 4. 1965 – soutěž družstev, váhové kategorie otevřené třídy a kategorie bez rozdílu vah otevřené třídy[1]
  • SO – 24. 4. 1965 – váhové kategorie amatérské třídy a kategorie bez rozdílu vah amatérské třídy[2]

Československá stopa[editovat | editovat zdroj]

Reprezentační družstvo se před mistrovství Evropy připravovalo v tělocvičně TJ Spoje Praha na Balkáně pod metodickým dohledem Vladimíra Lorenze.[3]

Vedoucí výpravy: Ladislav Pikhart, šéftrenér reprezentace: Václav Bříza.

Na mistrovství Evropy startovali za Československo 3 judisté:

  • Michal Vachun (*1944) z TJ Slavia VŠ Praha startoval v lehké váze do 70 kg v otevřené (3. místo[4]) i amatérské třídě (bez umístění),
  • Petr Jákl st. (*1941) z TJ Slavia VŠ Praha startoval v polostřední váze do 80 kg v otevřené (5. místo) i amatérské třídě (nenastoupil pro zranění),
  • Ludvík Wolf (*1939) z TJ Spartak Praha Sokolovo startoval v polotěžké váze do 93 kg v otevřené (bez umístění) i amatérské třídě (bez umístění),
  • náhradníci: Jiří Klenot z TJ Spartak Praha Sokolovo, Petr Rychlý z TJ Spartak Praha Sokolovo, Pavel Trojánek z ASD Dukla Plzeň.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Muži Zlato Stříbro Bronz
Váhové kategorie
−63 kg Amatérská: Sovětský svaz Oleg Stěpanov (URS) Sovětský svaz Alexej Iljušin (URS) Francie Serge Feist (FRA) Rakousko Karl Reisinger (AUT)
Otevřená: Sovětský svaz Alexej Iljušin (URS) Sovětský svaz Sergej Suslin (URS) Polsko Kazimierz Jaremczak (POL) Nizozemsko Anton Linskens (NED)
−70 kg Amatérská: Francie André Bourreau (FRA) Východní Německo Günther Wiesner (GDR) Rakousko Manfred Penz (AUT) Východní Německo Joachim Schröder (GDR)
Otevřená: Sovětský svaz Vladimir Kuspiš (URS) Spojené království Brian Jacks (GBR) Španělský stát Salvador Álvarez (ESP)?
Francie Michel Lesturgeon (FRA)?
Československo Michal Vachun (TCH)
−80 kg Amatérská: Západní Německo Wolfgang Hofmann (FRG) Francie Lionel Grossain (FRA) Sovětský svaz Anatolij Bondarenko (URS) Východní Německo Otto Smirat (GDR)
Otevřená: Nizozemsko Martin Poglajen (NED) Francie Patrick Clement (FRA) Spojené království Raymond Ross (GBR) Francie Gérard Buc (FRA)
−93 kg Amatérská: Sovětský svaz Anzor Kibrocašvili (URS) Francie Yves Reymond (FRA) Francie Jacques Le Berre (FRA) Nizozemsko Jan Snijders (NED)
Otevřená: Sovětský svaz Anatolij Judin (URS) Nizozemsko Joop Gouweleeuw (NED) Spojené království Anthony Sweeney (GBR) Východní Německo Karl Nitz (GDR)
+93 kg Amatérská: Východní Německo Herbert Niemann (GDR) Sovětský svaz Parnaoz Čikviladze (URS) Západní Německo Horst Lieder (FRG) Nizozemsko Willem Ruska (NED)
Otevřená: Sovětský svaz Parnaoz Čikviladze (URS) Západní Německo Günter Monczyk (FRG) Nizozemsko Anton Geesink (NED) Francie Alphonse Lemoine (FRA)
Muži Zlato Stříbro Bronz
Kategorie bez rozdílu vah
Amatérská: Sovětský svaz Anzor Kiknadze (URS) Nizozemsko Willem Ruska (NED) Francie Jean-Pierre Dessailly (FRA) Sovětský svaz Anatolij Saunin (URS)
Otevřená: Západní Německo Alfred Meier (FRG) Spojené království Sydney Hoare (GBR) Nizozemsko Anton Geesink (NED) Francie Jacques Noris (FRA)
Muži Zlato Stříbro Bronz
Soutěž družstev
Sovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz (URS)
(Aaron Bogoljubov,
Anatolij Bondarenko,
Anzor Kiknadze,
Anzor Kibrocašvili,
Oleg Stěpanov)
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko (NED)
(Anton Geesink,
Joop Gouweleeuw,
Martin Poglajen,
Willem Ruska,
Peter Snijders)
FrancieFrancie Francie (FRA)
(André Bourreau,
Serge Feist,
Georges Gress,
Lionel Grossain,
Jacques Le Berre)
Východní NěmeckoVýchodní Německo Východní Německo (GDR)
(Eberhardt Barth,
Helmut Howiller,
Herbert Niemann,
Otto Smirat,
Günther Wiesner)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Československý sport. 1965-4-24, s. 6. ISSN 0323-1224. 
  2. Československý sport. 1965-4-26, s. 2. ISSN 0323-1224. 
  3. Československý sport. 1965-4-15, s. 2. ISSN 0323-1224. 
  4. Československý sport. 1965-4-28, s. 2. ISSN 0323-1224.