Miroslav Berka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Miroslav Berka
Základní informace
PřezdívkaBéda
Narození22. října 1944
Praha
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Úmrtí19. května 1987 (ve věku 42 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánryrock, pop-rock
Povoláníhudebník, klavírista, klávesista
Nástrojeklavír, foukací harmonika, kytara, syntezátory
Aktivní roky1962–1987
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miroslav Berka (22. října 1944 Praha19. května 1987 Praha) byl český rockový klávesista, zakládající člen kapely Olympic.

Po maturitě na průmyslové škole spojové techniky v Praze roku 1962 pracoval u spojů, pak se stal profesionálním hudebníkem. Doprovázel Pavla Sedláčka a hrál v Crazy Boys po boku Ladislava Štaidla a Mikyho Volka, dále Golden Star a opět s Miki Volkem. V roce 1963 spoluzaložil skupinu Olympic, se kterou strávil dvacet pět let svého života a ve které působil až do své smrti.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V Olympicu hrál na klávesové nástroje, zpočátku hlavně na klavír – to když hrál v prvních letech svůj nejoblíbenější styl hudby – rock'n'roll. Když Olympic přešel na beatovou vlnu, vyvolanou hlavně Beatles, začal hrát na foukací harmoniku (ve skladbě Želva) a na varhany, cemballo a jiné. Na albu Pták Rosomák opět zasedl za piano, ale i za cembalo, klavichord a podobné méně obvyklé klávesové nástroje. Piana se držel až do 70. let, kdy už ale začal převážně užívat elektrická piana Fender a později ARP, což předvedl na albu Olympic 4 (1973).

V polovině 70. let začal hrát na syntezátor, který využil naplno např. u alba Marathon. Po příchodu Milana Brouma na sklonku roku 1975 zažil takzvanou druhou slávu Olympicu, odstartovanou vydáním první části "Olympické trilogie" – Prázdninami na Zemi.

Poté následovala Ulice a po ní Laboratoř. Na těchto albech již používal pouze artrockové syntetizátory a výjimečně elektrická piana. Na albu Kanagom (1985) jen syntezátory.

V té době sázel na koňské dostihy a navštěvoval kasino, kde hrál karetní hry.[zdroj?!] Petr Janda přijal na přelomu let 1985/86 do kapely druhého klávesistu Jiřího Valentu. Berka hrál pouze doprovody a menší sóla jako např. na albu Bigbít (1986).

Děti a manželka[editovat | editovat zdroj]

Jeho první ženou se stala dnes už bývalá modelka Irena Berková.

Krátce po jeho úmrtí se narodila dcera Anna Berková (26. července 1987), kterou měl s druhou manželkou Petrou Berkovou.

Užívané hudební nástroje[editovat | editovat zdroj]

Yamaha DX7, Roland Juno 106, Korg Poly-61, Yamaha CS-01, KORG Mini 700S, Fender Rhodes, ARP digi-piano, Maxi-Korg S, Elka Strings, Wurlitzer, Vox Continental, Hohner Clavinet, Gibson Les Paul Custom (na albu Olympic 4).

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Berka propadl gamblerství natolik, že hrál karty také v soukromých společnostech. 19. května 1987 byl nalezen mrtvý ve sklepě jednoho z domů, v němž prohrál značnou sumu, při cestě na koncert do Lucerny[1]. Oficiálně se jednalo o sebevraždu, ovšem existují pochybnosti.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Petr Janda v pořadu Kdo tě líbá, Český rozhlas, Dvojka 13.5.2017
  2. Příběhy slavných - Volný pád (Miroslav Berka). dokumentární film. režie: David Urban. Česko, 2000

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GRATIAS, Petr. Cesty do rockového nebe : jednatřicet portrétů československých rockerů. Brno: Nakladatelství JOTA, 2019. ISBN 978-80-7565-529-5. S. 10–17. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]