Pavel Chrastina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pavel Chrastina
Pavel Chrastina v roce 2016
Pavel Chrastina v roce 2016
Základní informace
Narození25. dubna 1940
Praha,
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Úmrtí28. prosince 2021 (ve věku 81 let)
ČeskoČesko Česko
Povoláníhudebník, režisér, scenárista
Nástrojebaskytara, zpěv
VydavateléSupraphon, Bonton,
Sony Music, Best I.A.
Příbuzná témataSamuel's Band, Karkulka, Olympic
OceněníKrameriova cena (2019)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavel Chrastina (25. dubna 1940 Praha – 28. prosince 2021[1]) byl český zpěvák a baskytarista. Jako student elektrotechnické fakulty, založil roku 1958 na zámku v Poděbradech skupinu Samuel's Band, spolu se spolužákem Petrem Kaplanem a Jiřím Doležalem (bicí).[2] Působil v hudebním seskupení Karkulka (KARlínský KULturní KAbaret), Big Beat Quintet, s Pavlem Sedláčkem v EP Hi-fi, a předně od roku 1963 ve skupině Olympic, kterou spoluzakládal a kde působil mj. jako baskytarista, zpěvák a hlavní textař (do roku 1969). Ovládal též hru na klavír.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Pavel Chrastina zprvu neměl skladatelské ambice, ale po přechodu skupiny Olympic k vlastní autorské tvorbě se stal dominantním textařem skupiny a s Petrem Jandou napsal všechny slavné hity kapely v 60. letech jako "Želva", "Dej mi víc své lásky", "Snad jsem to zavinil já", "Krásná neznámá", "Pták Rosomák", "Kamenožrout zelený", "Dědečkův duch", "Línej skaut" ad. Byl autorem svébytných a originálních textů, v nichž hrála velkou roli lyrická poezie a takřka všudypřítomný vtip a nadsázka. Ve své tvorbě se nechával inspirovat každodenním životem a dle svých slov také humorem Jana Wericha, Jiřího Voskovce nebo Zdeňka Jirotky.[3] Na některých nahrávkách zpívá hlavní vokál ("Kamenožrout zelený", "Svatojánský happening", "Bloud král", "Nejím a nespím" aj.). Jako člen skupiny Olympic doprovázel mnoho zpěváků na jejich prvních deskách, např. Karel Gott ("Adresát neznámý"), Pavel Bobek ("Oh Boy!"), Yvonne Přenosilová ("Měsíc", "Podzimní nálada"), Eva Pilarová a Pavel Sedláček ("Hey Paula"), Pavel Šváb ("Hvězda na vrbě"), Miki Volek ("Fůra Chyb"), Vlasta Kahovcová ("Nebuďte kůzlata") aj. S Petrem Novákem složil skladbu "Ostrov dětských snů" pro kapelu George and Beatovens.

Pozdější kariéra[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1967 studoval filmovou a televizní dokumentární tvorbu na FAMU. V březnu 1969 odešel ze skupiny Olympic a zanechal aktivní hudební kariéry. Zaměřil se na filmovou a televizní tvorbu (zprvu asistent režie, později režie). FAMU absolvoval roku 1974 a nastoupil ve společnosti Krátký film Praha. Roku 1980 emigroval do Austrálie, kde se dále věnoval filmové profesi jako producent, scenárista a kameraman animovaného filmu.[4] Od roku 1990 žil ve Spojených státech, v roce 1993 se trvale vrátil do Čech. Ačkoliv se stále držel filmové tvorby (a žurnalistiky), příležitostně hostoval na koncertech skupiny Olympic a psal pro ně i nové texty ("Jednou", "Máš to těžký", "Nech si o tom zdát", "Člověk jeskynní" ad.). Jako stálý člen působil v nové sestavě skupiny Mefisto. V roce 1995 vydal autobiografickou knihu nazvanou "Olympic – Chvíli po ránu a zase znovu spolu" (s ilustracemi bubeníka Jana Antonína Pacáka).

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Pavel Chrastina zemřel 28. prosince 2021 ve věku 81 let. V oficiální zprávě nebyla příčina smrti uvedena. Dle deníku Blesk se jeho zdravotní stav zhoršil po zlomenině ruky, přičemž samotnou příčinou úmrtí byl zápal plic.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZADRAŽILOVÁ, Jitka; ŠPULÁK, Jaroslav. Zemřel zakladatel skupiny Olympic Pavel Chrastina. Fotografie Jan Handrejch; Kultura. Novinky.cz [online]. Borgis, rev. 2021-12-28 [cit. 2021-12-29]. Dostupné online. (česky) 
  2. POHL, Tomáš. See you later, Pete! [online]. folktime.cz, 2007-09-13 [cit. 2012-07-05]. Dostupné online. (česky) 
  3. CHRASTINA, Pavel. Olympic – Chvíli po ránu a zase znovu spolu. Praha: Laguna, 1995. ISBN 80-901815-0-3. 
  4. CHRASTINA, Pavel. Olympic – Chvíli po ránu a zase znovu spolu. Praha: Laguna, 1995. ISBN 80-901815-0-3. 
  5. MEL. Zemřel zakládající člen kapely Olympic. Blesk [online]. [cit. 2021-06-01]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]