Přeskočit na obsah

Milnerové z Milhauzu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Milnerové z Milhauzu
Erb rodu Milnerů z Milhauzu
ZeměČeské královstvíČeské království České království
Titulyrytíři
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milnerové z Milhauzu (ale možné jsou také další varianty Myl(l)nerové, Millnerové, Müllnerové, či Milnárové z Milhausu, z Mylhauzu, z Mülhausu, z Mülhausenu, z Milhausenu, německy Müllner von Mülhausen) byli rytířský rod původem z Německa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rod je zmiňován na počátku 17. století, byl usazený v severních Čechách, kde držel panství Mimoň, Děvín, Zvoleněves, Hlaváčovu Lhotu a některé další.

Bratři Petr a Jan Milnerové z Milhauzu byli významnými účastníky stavovského povstání. Měli též bratra Jiřího. Petr Milner z Milhauzu byl zpočátku císařským radou nad apelacemi, ale jako člen Jednoty bratrské později přešel k opozici a stal se dokonce místokancléřem české dvorské kanceláře Fridricha Falckého a jedním z členů stavovského direktoria. Bratři Petr a Jan byli odsouzeni k trestu smrti, avšak pouze v nepřítomnosti, neboť se všem třem bratrům podařilo v roce 1620 uprchnout z Čech a trestu tak uniknout.

Novodobou historií rodu Milnerů se ve své knize Cesta ke kořenům: odkaz šlechtického rodu Milnerů z Milhausenu a jeho nositelé zabývá teolog Pavel Hošek. [1]

Erb[editovat | editovat zdroj]

Erb Milnerů z Milhauzu tvoří štít dělený na dvě poloviny, v pravém zlatém poli je pokosový černý (jindy červený) pruh se třemi stříbrnými srdci, v levém modrém (jindy černém) poli je polovice zlatého palečného kola.

Osobnosti rodu[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOŠEK, Pavel. Cesta ke kořenům: odkaz šlechtického rodu Milnerů z Milhausenu a jeho nositelé. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2010. ISBN 978-80-7325-226-7. 
  2. Osobnost: Václav Vilém Milner z Milhauzu [online]. Příjmení.cz [cit. 2019-05-04]. Dostupné online. 
  3. Chotkové z Chotkova a Vojnína [online]. veltrusy.net [cit. 2019-05-04]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]