Michel Chossudovsky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Michel Chossudovsky
Narození 1943[zdroj?]
Povolání ekonom, spisovatel, badatel, vysokoškolský pedagog a konspirační teoretik
Alma mater Manchesterská universita
University of North Carolina at Chapel Hill
Web oficiální stránka
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Michel Chossudovsky (* 1943[zdroj?]) je kanadský ekonom, poradce, novinář a spisovatel literatury faktu. Je profesorem ekonomie na univerzitě v městě Ottawa.

Chossudovsky učil jako hostující profesor na akademické půdě v západní Evropě, Jižní Americe a Jihovýchodní Asii, fungoval jako ekonomický poradce ve vládách rozvojových zemí a pracoval jako konzultant pro mezinárodní organizace včetně projektů jako je Rozvojový program OSN (UNDP), Africká rozvojová banka, Africký institut Spojených národů pro ekonomický rozvoj a plánování (AIEDEP), Fond obyvatelstva OSN (UNFPA), Mezinárodní organizace práce (ILO), Světová zdravotnická organizace (WHO), Ekonomický výbor OSN pro Latinskou Ameriku a Karibskou oblast (ECLAC). V roce 1999 se Chossudovsky přidal k Mezinárodnímu fondu pro výzkum míru a budoucnosti jako poradce.

Chossudovsky je bývalý prezident Kanadské asociace výzkumu Latinské Ameriky a Karibiku. Je členem organizací, které zahrnují Výbor na fiskální a ekonomické reformy (COMER), Geopolitická drogovou hlídku (OGD) a Mezinárodní koncil lidského zdraví (IPHC).

Je aktivním členem protiválečného hnutí v Kanadě, rozsáhle psal o válce v Jugoslávii. Byl angažován v propagaci alternativních teorií o útocích na New York z 11. září 2001. Jeho článek Pravda skrytá za 9/11: Kdo je Usáma bin Ládin byl pravděpodobně vůbec první, který zpochybňoval Bushovo trvání na tom, že bin Ladin je za útoky na Světové obchodní centrum a Pentagon zodpovědný. Je častým přispěvatelem do periodik Le Monde diplomatique, Third World Resurgence (Vzkříšení třetího světa) a Covert Action Quarterly (Čtvrtletník tajných operací). Jeho publikace byly přeloženy do více než dvaceti jazyků. Jeho poslední kniha nese název America's "War on Terrorism“ (Americká „Válka proti terorismu“). Píše v angličtině a francouzštině.

Je redaktorem Centra pro výzkum globalizace, které spravuje stránky globalresearch.ca. Centrum pro výzkum globalizace prohlásilo být „odhodláno zbrzdit vlnu 'globalizace' a 'odzbrojit' Nový světový řád.“ Jedním z posledních témat Centra pro výzkum globalizace je spekulace o invazi USA do Íránu.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Michel Chossudovsky na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]