Mentuhotep II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mentuhotep II.
Mentuhotep II.
Mentuhotep II.
Doba vlády 20461995 př. n. l.
Rodné jméno
<
Y5
N35
V13
G43R4
X1 Q3
>

Montuhotep
Trůnní jméno
M23L2<
N5
V30
Aa5
>

Nebhepetre
Horovo jméno  
G5<h1
S29S34F34
N16
N16
h1>O33
Jméno obou paní
G16R8S2

Netžer Hedžed
Zlatý Hor
G8N29H6H6

Bik-nebu-Kasuty
Manželky

Tem, Neferu II. (sestra),

Henhenet, Sadeh (královna), Ašajet,

Kauit (?), Kemsit (?)
Potomci Mentuhotep III.
Mait (Mujet) (?)
Narození 21. století př. n. l.
Úmrtí 1995 př. n. l.
Hrobka Dél el-bahrí
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mentuhotep II. byl egyptským faraonem 11. dynastie. Vládl přibližně v letech 20461995 př. n. l. Byl synem Antefa III., kterého vystřídal na trůně. Je to velmi významný panovník, vyvedl totiž zemi z anarchie, která nastala po pádu Staré říše a založil Střední říši. Vládl přibližně 51 let.

Sjednocování země[editovat | editovat zdroj]

Mentuhotep II. byl vynikající stratég, celou zemi dobyl a sjednotil pod svou vládou výboji, tyto výboje si však pečlivě zajišťoval a až poté, co nehrozilo, že by se odtrhly od jeho říše, teprve podnikl nové (Mentu byl bohem války). Stálo ho to mnoho času, až ve 14. roce jeho vlády zvítězil nad dolnoegyptskou 10. dynastií v bitvě u města Herakleopolis Magna a následně jej dobyl. Mnoho zpráv o této bitvě se však nedochovalo. Nemalým problémem bylo sjednocení dobytých územích podle náboženství, Mentuhotep tento problém vyřešil tak, že kombinoval dolnoegyptské bohy s hornoegyptskými a vytvořil nové hlavní božstvo, Amon-Rea.

Králova hrobka a zádušní chrám[editovat | editovat zdroj]

Ruiny zádušního chrámu Mentuhotepa II.

Hrobku si Mentuhotep II. nechal postavit v Dér el-Bahrí. Podle tradice králů Horního Egypta si ji nechal vykopat do skály, na pláni, která se nachází před jeho hrobkou, nechal vybudovat zádušní chrám, dnes z něj však zbyly jen trosky, které jsou zastíněny chrámem královny Hatšepsut, panovnice v době 18. dynastie. Chrám Mentuhotepa II. byl tvořen svatyní s nádvořím. Půdorys svatyně měl rozměry 40×22 metrů, její strop byl podepírán 108 sloupy. Z nádvoří k pohřební komoře vedla podzemní chodba měřící zhruba 150 metrů. Chrám byl stupňovitý. Jeho dolní část měla rozměry 60×50 metrů, horní 42×40 metrů. Obě byly lemovaly sloupové kolonády tvořené přibližně 254 sloupy. Na středu střechy horní části stálá symbolická pyramida, jejíž základna měřila 21×21 metr, neměla příliš velkou výšku, obložena byla deskami z bílého vápence.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Antef III.
Znak z doby nástupu Egyptský král
20461995 př. n. l.
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Mentuhotep III.