Senenmut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Senenmut
hieroglyfický zápis
sn
n
mwt A1
Senenmut a princezna Nefrure

Senenmut (v překladu „Syn (bohyně) Mut) byl vysoký úředník, architekt a královský vychovatel ve starověkém Egyptě v době panovnice Hatšepsut. Je považován za stavitele královnina zádušního chrámu Džeser-Džeseru v Dér el-Bahrí.

Tituly jeho rodičů otce Ramose a matky Hatnofret poukazují na Senenmutův prostý původ. Pocházel z hornoegyptského města Iunumoncu (Armantu), někteří badatelé začátek jeho kariéry spojují s vojenským prostředím. Senenmutovo jméno se objevuje v souvislosti se záležitostmi egyptské královské rodiny brzy po začátku společné vlády Hatšepsut a Thutmose III., prokazatelně je spojován spíše s okolím královny než s jejím spoluvládcem. Senenmutův přesný vztah ke královně a její dceři s Thutmosem II. princezně Nefrure, s níž je zobrazován ve velmi blízké, do té doby pro společné zobrazení dospělého a dítěte nepoužívané pozici, zůstává nejasný. Domněnka o mileneckém vztahu Senenmuta s Hatšepsut, kterou nalezneme např. v knižním cyklu egyptských příběhů od Paula Dohertyho, zatím odborníky není obecně uznávána.

Z různých náznaků se usuzuje, že kolem 16. roku vlády jeho vliv u dvora upadl. Badatelé to vysvětlují různými teoriemi: buď v souvislosti se smrtí princezny Nefrure, jejímž byl vychovatelem, nebo proto, že se připojil ke straně Thutmose III. Zemřel někdy kolem 18. nebo 19. roku vlády, tedy ještě předtím, než se Thutmose III. chopil moci.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]