Přeskočit na obsah

Nefrure

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nefrure
Narození15. století př. n. l.
Egypt
Úmrtí15. století př. n. l.
Povolánípolitička
ChoťThutmose III.
RodičeThutmose II. a Hatšepsut
Rod18. dynastie
PříbuzníThutmose III. (sourozenec)
FunkceAmonova božská manželka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nefrure
v hieroglyfickém zápisu
N5F35F35F35B1
Senenmut a princezna Nefrure

Nefrure byla staroegyptská princezna v době 18. dynastie, dcera faraona Thutmose II. a jeho manželky Hatšepsut, která po smrti Thutmose se stala jeho následnicí. Byla nositelkou řady významných vládních a náboženských titulů, zejména titulu Božské manželky Amonovy. Užívala královskou kartuši a nejspíše byla připravována na to, že bude plnit důležitou politickou roli. Je také možné, že po jistou dobu byla manželkou Thutmose III.; v tom případě bývá považována za matku jeho syna prince Amenemhata.[1] Není známo, kdy princezna zemřela; mohlo tomu tak být už v 11. roce vlády, tedy ještě za Hatšepsutina života.[2] Podle některých badatelů však až po roce 22. nebo 23.,[1] kdy už byl Thutmose III. samostatným vládcem.

Jejími učiteli byli Ahmose Pen-Nekhebet a Senenmut. Když nastoupila Hatšepsut na trůn, Senenmut se stal jejím rádcem a Nefruřiným dalším vychovatelem se stal Senimen.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BRYAN, Betsy M. 18. dynastie před amarnskou dobou. In: SHAW, Ian. Dějiny starověkého Egypta. Praha: BB/art, 2003. ISBN 80-7257-975-4. Kapitola 9, s. 254.
  2. VERNER, Miroslav; BAREŠ, Ladislav; VACHALA, Břetislav. Encyklopedie starověkého Egypta. Praha: Libri, 2007. 528 s. ISBN 978-80-7277-306-0. S. 200. 

Související články[editovat | editovat zdroj]