Amenemhet I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Amenemhet I.
Amenemes I. (řecky)
Doba vlády 19761947 př. n. l.
Rodné jméno
<
imn
n
mHAt
t
>

Amenemhet
Trůnní jméno
M23L2<
rasR4
t p
ib
>
Sehetepibre
Manželka Neferitacenen
Potomci Senusret I., Nofret III. (dcera)
Otec kněz Senusret
Matka Nefret
Úmrtí 1947 př. n. l.
Hrobka Pyramida v Lištu
Tento článek je o faraonovi 12. dynastie. Další významy jsou uvedeny na stránce Amenemhet.

Amenemhet I. byl egyptským faraonem, zakladatelem 12. dynastie. Vládl přibližně v letech 19761947 př. n. l.

Původ a nástup na trůn[editovat | editovat zdroj]

Amenemhet I. nastoupil na trůn po svém předchůdci Mentuhotepovi IV. Jak se však na něj dostal, není známo. Na Mentuhotepově dvoře zastával hodnost nejvyššího státního hodnostáře, tzv. cateje, pod velením měl armádu o síle 20 000 mužů. Z historických pramenů je známo, že byl vznešeného původu, pravděpodobně pocházel buď z ostrova Jabu, nebo z Vesetu.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Po své korunovaci, která proběhla okolo roku 1976 př. n. l., založil na strategickém místě poblíž oázy Fajúm nové hlavní město, které pojmenoval Ictauej. Přijal jméno Sehetepibre, podle dochovaných nápisů vládl přibližně 30 let. Během své vlády zreorganizoval státní správu a založil nový administrativní aparát, který tvořili jím jmenovaní úředníci. Posílil obranu Egypta zvenčí i zevnitř. Na východních hranicích Dolního Egypta dal vybudovat tzv. „Královu zeď“, systém pevností. Podobný systém nechal též vybudovat i na jižních hranicích říše, ty se za jeho vlády posunuly až ke druhému kataraktu. Se sousedními panovníky se později pokoušel udržovat přátelské styky. Znovu zahájil těžbu v dolech na Sinaji a v Núbii. U karavanních cest nechával hloubit studny, jejich bezpečí zajišťoval vojenskými hlídkami. Také podporoval rozvoj plavby po Nilu. Velké změny provedl v zemědělství. Znovu zavedl ústřední řízení zavlažovacích prací, nechal vybudovat nové kanály a povedlo se mu rozšířit plochu, kterou bylo možno použit k osevu. Egypt se za jeho vlády stal prosperující zemí, mnoho egyptologů jej proto považuje za samotného zakladatele Střední říše. Jeho vláda skončila jeho zavražděním. Padl za oběť spiknutí, které bylo započato v jeho harému. Na trůn po něm nastoupil Senusret I., jemuž je Amenemhetovým jménem adresováno jedno ze známých naučení.

Králova hrobka[editovat | editovat zdroj]

Amenemhet I. si nechal jako hrobku postavit pyramidu u dnešního Lištu, který se nachází asi 65 km jižním směrem od Káhiry. Dnes z ní zbyl pouze polorozpadlý kopec hlíny. Její vstupní chodba je zasypaná a pohřební komora je nepřístupná. Použitím sond se ukázalo, že její podzemí je zalito vodou, která sem z Nilu prosákla. Byla postavena z nepálených cihel, její základna měla rozměry 105x105 metrů, její výška se odhaduje na přibližně 65 metrů.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Wolfgang Kosack: Berliner Hefte zur ägyptischen Literatur 1 - 12: Teil I. 1 - 6/ Teil II. 7 - 12 (2 Bände). Paralleltexte in Hieroglyphen mit Einführungen und Übersetzung. Heft 9: Die Lehre des Königs Amenemhet I. an seinen Sohn. Verlag Christoph Brunner, Basel 2015. ISBN 978-3-906206-11-0.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Mentuhotep IV.
Znak z doby nástupu Egyptský král
1976-1947
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Senusret I.