Melčice-Lieskové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Melčice-Lieskové
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška202 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajTrenčínský
OkresTrenčín
Tradiční regionStřední Pováží
Melčice-Lieskové
Melčice-Lieskové
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha21,58 km²[1]
Počet obyvatel1 651 (2021)[2]
Hustota zalidnění76,5 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaKatarína Remencová
Vznik1398 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.melcice-lieskove.sk
Telefonní předvolba+421-32
PSČ913 05
Označení vozidel (do r. 2022)TN
NUTS545686
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Melčice-Lieskové (maďarsky Melcsicmogyoród) je obec na Slovensku v okrese Trenčín. V roce 2015 zde žilo 1 629 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1398.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Obec Melčice-Lieskové leží v údolí středního Pováží v podhůří Bílých Karpat na pravé straně Váhu mezi Trenčínem a Novým Mestem nad Váhom. Nynější obec vznikla v roce 1975 sloučením do té doby samostatných Melčic a Zemanskeho Lieskového, které se předtím spojilo v roce 1914 s Malými Žabokreky. Součástí obce je i kopaničářská část Dolina. Melčická dolina byla prohlášena za chráněný přírodní útvar.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

V katastru obce bylo nalezeno kosterní pohřebiště z velkomoravského období. Hustotu raně středověkých sídel ve vhodném geografickém prostředí ovlivnila blízkost hradu Beckova, brod přes řeku Váh, kde se vybíralo mýtné a středověká cesta, na kterou se napájeli komunikace vedoucí z důležitých průsmyků na moravsko-uherských hranicích.

Do psané historie se poprvé Melčice dostávají na konci 14. století. V listině z roku 1398, kterou král Zikmund Lucemburský daroval Beckovské panství Ctiborovi ze Ctibořic, se uvádějí vedle ostatních okolních obcí pod názvem Myliche.

Obec Zemanské Lieskové nepatřila do panství hradu Beckov a proto se objevuje v písemných záznamech později. V roce 1478 je zaznamenána jako majetek rodiny Slopňanských (podle obce Slopná poblíž Považské Bystrice).

Památky[editovat | editovat zdroj]

V Melčicích stojí římskokatolický kostel Nejsvětější Trojice z roku 1611 a ve středu obce stojí kaple Nejsvětější Trojice z 19. století.

V Lieskovém stojí barokně-klasicistní zámeček Silvayovců, který byl v současnosti zrenovován do původní podoby a slouží římskokatolickému ženskému řádu. Jeho součástí je rozsáhlý anglický park, táhnoucí se podél hlavní silnice do Melčic. Zámeček Žambokrétyovců v bývalých Malých Žabokrekách, dnes v části Lieskové, je dvoukřídlá raně klasicistní budova z poloviny 19. století. Dnes slouží jako školní jídelna a družina.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Melčice-Lieskové na slovenské Wikipedii.

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [PDF 835 kB]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, 2014-07-22 [cit. 2016-08-13]. S. 3. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-09-10. (slovensky) 
  2. Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku. Bratislava.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]