Marie Uchytilová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Marie Uchytilová-Kučová (17. ledna 1924 Kralovice16. listopadu 1989 Praha) byla česká sochařka.

Lidická matka se svými zmizelými dětmi, Kladno, nám. 17. listopadu

Narodila se v Kralovicích do rodiny berního úředníka. V letech 19451950 vystudovala pražskou Akademii výtvarných umění u Otakara Španiela. Po 18 let vyučovala výtvarné umění. Je považována za znamenitou medailérku, autorku bust a plastik významných osobností české kultury. Několik vzpomínkových medailí věnovala protiválečné tematice, celou řadu pamětních medailí vytvořila pro numismatickou společnost a k příležitostem různých výročí obcí a osobností. V Kladně stojí socha Lidická matka, v České Skalici pak pomník Boženy Němcové.

15. listopadu 2004 jí byla odhalena pamětní deska na jejím rodném domě v Dělnické ulici v Kralovicích. Autorem desky je manžel Jiří Václav Hampl.

1 koruna československá[editovat | editovat zdroj]

V roce 1956 vyhrála veřejnou soutěž na podobu jednokorunové československé mince. Mladá žena sázející v pokleku lípu zdobila na lícní straně nejpoužívanější československé platidlo přes třicet let. Sama autorka o práci prohlásila: „…jaká to příležitost pro umělce – své srdce celému národu položit do dlaně!“

Reportáž České televize uvedla, že se modelem pro korunovou minci stala mladá žena Bedřiška Synková, která jako devatenáctiletá byla v 50. letech odsouzena k desetiletému trestu vězení za vedení skautského oddílu. Marie Uchytilová vytvořila reliéf podle její fotografie.

Památník dětských obětí války[editovat | editovat zdroj]

Sousoší zavražděných lidických dětí – každé z nich zde má svou podobiznu.

Koncem šedesátých let začala, ze své vlastní vůle bez objednávky, jen ze své vnitřní potřeby, pracovat na pomníku lidických dětí. Společně se svým manželem Jiřím V. Hamplem modelovala postupně až do své smrti symbolickou sochu každého z 82 dětí zabitých v likvidačním táboře v polském Chelmnu. Záměrně nevytvářela věrné podobizny, aby srdce přeživších matek nebyla dále drásána a aby její dílo bylo chápáno jako pomník všem dětským obětem válečných hrůz.

Toužila, aby Sousoší lidických dětí odlité do bronzu stálo v Lidicích, ale sama neměla dostatek prostředků na tak nákladnou realizaci. Dovolávala se pomoci státu, ale komunistický režim o pomník nejevil zájem. Podpora nepřišla ani ze zahraničí. Po její smrti sháněl peníze manžel, ale ani polistopadová atmosféra příliš nepřála pomníku ve zprofanovaných Lidicích. J. V. Hampl sbíral malé dary od soukromých dárců a odléval do bronzu jednotlivé sochy. V polovině devadesátých let přišel nebývale velký dar z dánského města Albertslundu, který znamenal zlom v realizaci.

Prvních třicet soch bylo v Lidicích instalováno v roce 1995, poslední byly odhaleny 10. června 2000, třicet let po zahájení práce a jedenáct let po smrti autorky. Sousoší je orientováno tak, že se děti koukají k hrobu svých otců, dědů i kamarádů.

Sádrový model sousoší lidických dětí věnoval Jiří Hampl Muzeu a galerii severního Plzeňska a je v současnosti vystaven v boční kapli kostela Zvěstování Panny Marie v Mariánské Týnici.

Za tento památník ji 28. října 2013 prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy. Její vyznamenání Zeman ohlásil při návštěvě Lidic v červnu toho roku. Prohlásil, že je to „nejkrásnější a současně nejsmutnější pomník, který kdy v životě poznal“.

Dne 17. 1. 2014 obdržela paní Marie Uchytilová-Kučová u příležitosti nedožitých 90. narozenin In Memoriam Čestné občanství Lidic.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Karel Rom: Kronika; In: Kronika regionu – Kralovicko, Manětínsko, Plasko, roč. 3. (2004/2005), č. 2, s. 3.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]