Vyhlazovací tábor Chełmno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Památník

Vyhlazovací tábor Chełmno byl nacistický vyhlazovací tábor, umístěný 70 km od Lodže, poblíž vesničky Chełmno nad Nerem (německy Kulmhof an der Nehr) na polském území obsazeném v roce 1939 Němci a začleněném do říšské župy Povartí (něm. Reichsgau Wartheland).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tábor byl vybudován poté, co ztroskotaly snahy o deportaci tamějšího židovského obyvatelstva do Generálního gouvernementu. Proto v září 1941 započala likvidace Židů přímo na území říšské župy Povartí. Jedná se o vůbec první nacistický vyhlazovací tábor a první tábor, kde se k likvidaci obětí používal jedovatý plyn. Nejprve byli Židé zplynováváni v mobilních plynových vozech, které později vystřídalo stacionární zařízení.[1] Nacisté ho provozovali ve dvou etapách:

Tábor byl určen k zabíjení Židů z lodžského ghetta a celého území župy. Po dobu jeho existence zde bylo zavražděno nejméně 152 tisíc lidí, kromě zmíněných polských židů také polští a maďarští Romové, maďarští židé, Poláci, Češi a sovětští váleční zajatci. Pobyt v tomto vyhlazovacím táboře přežili jen tři lidé, jedním z nich byl i Simon Srebnik.

V tomto koncentračním táboře bylo v nákladních vozech zplynováno mj. i 82 dětí z obce Lidice a 11 dětí z osady Ležáky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DAMS, CARSTEN, 1969-. Gestapo : moc a teror ve Třetí říši. Vyd. 1. vyd. Praha: Paseka 237 s., [16] s. obr. příl. s. Dostupné online. ISBN 978-80-7432-018-7, ISBN 80-7432-018-9. OCLC 607528250 S. 134. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]