Vyhlazovací tábor Chełmno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Památník

Vyhlazovací tábor Chełmno byl nacistický vyhlazovací tábor, umístěný 70 km od Lodže, poblíž vesničky Chełmno nad Nerem (německy Kulmhof an der Nehr) na polském území obsazeném v roce 1939 Němci a začleněném do říšské župy Povartí (něm. Reichsgau Wartheland).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tábor byl vybudován poté, co ztroskotaly snahy o deportaci tamějšího židovského obyvatelstva do Generálního gouvernementu. Proto v září 1941 započala likvidace Židů přímo na území říšské župy Povartí. Jedná se o vůbec první nacistický vyhlazovací tábor a první tábor, kde se k likvidaci obětí používal jedovatý plyn. Nejprve byli Židé zplynováváni v mobilních plynových vozech, které později vystřídalo stacionární zařízení.[1] Nacisté ho provozovali ve dvou etapách:

Tábor byl určen k zabíjení Židů z lodžského ghetta a celého území župy. Po dobu jeho existence zde bylo zavražděno nejméně 152 tisíc lidí, kromě zmíněných polských židů také polští a maďarští Romové, maďarští židé, Poláci, Češi a sovětští váleční zajatci. Pobyt v tomto vyhlazovacím táboře přežili jen tři lidé, jedním z nich byl i Simon Srebnik.

V tomto koncentračním táboře bylo v nákladních vozech zplynováno mimo jiné i 82 českých dětí z obce Lidice a 11 z osady Ležáky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DAMS, CARSTEN, 1969-. Gestapo : moc a teror ve Třetí říši. Vyd. 1. vyd. Praha: Paseka 237 s., [16] s. obr. příl. s. Dostupné online. ISBN 978-80-7432-018-7, ISBN 80-7432-018-9. OCLC 607528250 S. 134. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]