Marie Terezie Habsbursko-Lotrinská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Marie Terezie
Habsbursko-Lotrinská
Marie Terezie před rokem 1770
Rodné jméno Maria Theresia Elisabeth Philippine Luise Josepha Johanna (německy)
Narození 20. březen 1762
Schönbrunský palác, Vídeň
Úmrtí 23. ledna 1770
(ve věku 7 let)
Schönbrunnský palác, Vídeň
Příčina úmrtí zápal plic
Místo odpočinku Císařská hrobka ve Vídni
Titul rakouská arcivévodkyně
Rodiče Josef II.
Isabela Parmská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Terezie, celým jménem Marie Terezie Alžběta Filipína Louise Josefa Jana (20. března 1762 Schönbrunský palác23. ledna 1770 Schönbrunský palác) byla rakouská arcivévodkyně a dcera císaře Josefa II. a jeho první manželky Isabelly Parmské

Původ[editovat | editovat zdroj]

Rodiče, korunní princ Josef a princezna Isabella Parmská byli oddáni dne 6. října 1760 ve Vídni. Prarodiči z otcovy strany byli královna Marie Terezie a císař František I. Lotrinský, z matčiny pak Filip, vévoda parmský a francouzská princezna Louisa Alžběta. Byla prvním vnoučetem Marie Terezie a Františka I. Lotrinského.

Život[editovat | editovat zdroj]

Marie Terezie se narodila necelý rok a půl po svatbě. Její matka, princezna Isabella Parmská, byla během tříletého manželství s Josefem těhotná pětkrát. Prodělala tři potraty a kromě Marie Terezie měla druhou dceru Marii Kristýnu, která žila jen dvě hodiny. Isabella zemřela pět dnů po této události, 27. listopadu 1763. V té době byl Marii Terezii rok a půl. Smrt první manželky byla pro Josefa velká rána, kterou nikdy nepřekonal a ve své dceři našel částečnou útěchu. Staral se o její výchovu a podílel se na jejím vývoji. Měla blízko ke své tetě, Marii Antonii, budoucí královně Francie, která byla o pouhých sedm let starší.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Pár měsíců před svými osmými narozeninami onemocněla zápalem plic. Josef II. dělal vše proto, aby svou dceru zachránil. Seděl dnem i nocí u jejího lůžka a podával jí léky a jídlo, ale nebylo v jeho silách ji zachránit. Zemřela ve vysokých horečkách dne 23. ledna 1770. Její smrt císařem hluboce otřásla, během několika let přišel o dvě manželky a dvě dcery. Arcivévodkyně Marie Terezie je pohřbena v Kapucínské kryptě ve Vídni.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Archduchess Maria Theresa of Austria (1762–1770) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]