Marie Terezie Habsbursko-Lotrinská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marie Terezie
Habsbursko-Lotrinská
Marie Terezie před rokem 1770
Marie Terezie před rokem 1770
Rodné jméno Maria Theresia Elisabeth Philippine Luise Josepha Johanna (německy)
Narození 20. března 1762
Schönbrunský palác, Vídeň
Úmrtí 23. ledna 1770
(ve věku 7 let)
Schönbrunnský palác, Vídeň
Příčina úmrtí zápal plic
Místo odpočinku Císařská hrobka ve Vídni
Titul rakouská arcivévodkyně
Rodiče Josef II.
Isabela Parmská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Terezie, celým jménem Marie Terezie Alžběta Filipína Louise Josefa Jana (20. března 1762 Schönbrunský palác23. ledna 1770 Schönbrunský palác) byla rakouská arcivévodkyně a dcera císaře Josefa II. a jeho první manželky Isabelly Parmské

Původ[editovat | editovat zdroj]

Rodiče, korunní princ Josef a princezna Isabella Parmská byli oddáni dne 6. října 1760 ve Vídni. Prarodiči z otcovy strany byli královna Marie Terezie a císař František I. Lotrinský, z matčiny pak Filip, vévoda parmský a francouzská princezna Louisa Alžběta. Byla prvním vnoučetem Marie Terezie a Františka I. Lotrinského.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se necelý rok a půl po svatbě. Princezna Isabella byla během tříletého manželství s Josefem pětkrát těhotná. Prodělala tři potraty a kromě Marie Terezie měla druhou dceru Marii Kristýnu, která zemřela ihned po narození a matka princezna Isabella zemřela pět dnů po této události, dne 27. listopadu 1763, v té době byl Marii rok a půl. Smrt první manželky byla pro císaře velká rána, kterou nikdy nepřekonal a ve své dceři našel částečnou útěchu. Staral se o její výchovu a podílel se na jejím vývoji. Měla blízko ke své tetě, Marii Antonii, která byla o pouhých sedm let starší.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Pár měsíců před svými osmými narozeninami onemocněla zápalem plic. Josef II. dělal vše proto, aby svou dceru zachránil. Seděl dnem i nocí u jejího lůžka a podával ji léky a jídlo, ale nebylo v jeho silách ji zachránit. Zemřela ve vysokých horečkách dne 23. ledna 1770. Její smrt císařem hluboce otřásla, během několika let přišel o dvě manželky a dvě dcery. Arcivévodkyně Marie Terezie je pohřbena v Kapucínské kryptě ve Vídni.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Archduchess Maria Theresa of Austria (1762–1770) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]