Marie Hlouňová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Hlouňová
Jiná jménaMaria Lonova
Narození3. května 1912
Sudějov, Československo
Úmrtí4. prosince 2006 (ve věku 94 let)
Praha, Československo
VzděláníPražská konzervatoř
Povoláníhouslistka, hudební pedagog
ZaměstnavatelAkademie múzických umění v Praze
Známá jakohouslistka a pedagožka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Marie Hlouňová (3. května 1912, Sudějov4. prosince 2006, Praha), známa pod pseudonymem Maria Lonova, byla vynikající česká houslistka a hudební pedagožka.

Vystudovala v létech 1926 až 1933 Pražskou konzervatoř, kde byla žačkou Jana Mařáka. Dále mezi léty 1933 až 1936 pokračovala ve studiu hry na housle u Jaroslava Kociana na Mistrovské škole pražské konzervatoře, která již měla částečně charakter vysoké školy.

Byla velice nadaná a již v době studia s velkým úspěchem koncertovala doma i v zahraničí, např. v Jugoslávii a v Sovětském svazu. Roku 1939, počátkem 2. světové války, odjela do Velké Británie a zůstala tam po celou dobu války. Pod uměleckým jménem Maria Lonova hrála v mnoha významných koncertních sálech, sólově vystoupila s Londýnskou filharmonií a natáčela pro rádiové vysílání BBC. Jako prvá uvedla v Londýně a po válce v Praze a ve Varšavě trojvětou "Sonátu č. 3 pro housle a klavír" Bohuslava Martinů, kterou ji poslal ze Spojených států.

Po návratu domů pokračovala ve své koncertní činnosti a byla angažována do České filharmonie jako sólistka. Od roku 1948 začala souběžně s koncertováním vyučovat na Akademii múzických umění v Praze kde průběhem let vychovala řadu vynikajících houslistů. Z českých jsou to např. Jana a Dana Vlachová, Pavel Hůla a Jiří Tomášek, ze zahraničních Japonka Shizuka Ishikawa.

Působila pedagogicky také v zahraničí, hlavně na konci šedesátých let v Dánsku a pak v Japonsku na Tokyo University of the Arts (Geidai) a Musashino University v Tokiu.[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PŘIBYL, Tomáš. Český hudební slovník: Marie Hlouňová [online]. Ústav hudební vědy, Filozofická fakulta Masarykovy University, Brno, rev. 25.6.2008 [cit. 2011-04-29]. Dostupné online. 
  2. BENEŠOVÁ, Klára. České houslové školy v systému hudebního vzdělávání [online]. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta, katedra hudební výchovy, Brno [cit. 2011-04-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]