Marek Fichtner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marek Fichtner
Narození10. února 1975 (47 let)
Adršpach, Československo
Povoláníkuchař, lektor, porotce
ChoťKateřina Fichtnerová
DětiNelly Fichtnerová (2009)
Tobiáš Fichtner (2012)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Marek Fichtner (* 10. února 1975, Adršpach) je český šéfkuchař (restaurace Červený Jelen & Trezor Špork), lektor v Gourmet academy[1] a porotce v kulinářské show MasterChef 2015–2016.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Odmalička si přál být zootechnik, zůstat v rodném Adršpachu a pracovat se zvířaty. Nakonec ale při výběru školy zvolil obor kuchař a studium v Hronově v roce 1993 úspěšně zakončil maturitní zkouškou.

Chvíli po škole pracoval v Adršpachu, ale po krátké době se odstěhoval na zkušenou k příbuzným do Německa, aby poznal svět. Protože příbuzní neuměli vůbec česky, němčinu se Marek naučil velice rychle. Získal praxi v univerzitním městě Heidelberg a tzv. hlavním městě chřestu–Schwetzingenu.

Práce ve světě ho zaujala natolik, že už se mu domů vracet nechtělo a naopak zatoužil posunout se ještě dál. Zapsal se tedy na loď MS Berlín německé společnosti Peter Deilmann Reederei a vydal se jako commis (pomocný kuchař) na svoji první plavbu do Grónska. Během tří let se na lodích vypracoval až na pozici sous chefa (zástupce šéfkuchaře) a měl tak na starost mezinárodní tým 34 kuchařů.

Loď MS Berlín s kapacitou pro 400 pasažérů už mu byla malá a tak v roce 2000 přestoupil k americké lodní společnosti Celebrity Cruises se sídlem v Miami, která patřila mezi jedny z největších, a bylo o ní známo, že si udržuje vysoký kulinářský standard. U této společnosti začínal jako sous chef na lodích s kapacitou pro 1800 pasažérů a po dvou letech se stal šéfkuchařem vlajkové lodi MV Constellation se 128 kuchaři, kteří společně vaří pro 2500 hostů a 1000 členů posádky.

Po 7 letech strávených na vodě se rozhodl přijmout nabídku ze Saúdské Arábie a začal pracovat pro pětihvězdičkový hotel Al Faisaliah jako šéf banketů a cateringů. Během svého působení na této pozici měl možnost realizovat velké VIP akce např. oběd na summitu GCC (summit 7 hlav států Perského zálivu), několik svateb královské rodiny až pro 4000 hostů, cateringy pro krále Saúdské Arábie, pro velvyslanectví a vzácné zahraniční delegace.

V Saúdské Arábii Marek bydlel v jednom z compoundů, což jsou uzavřené části města, kde žijí cizinci. Mezi spousty komunitami ze západního světa narazil i na tu českou a seznámil se tak se svojí budoucí ženou Kateřinou, která tam také bydlela a pracovala jako fyzioterapeutka pro jednu z princezen.

Dva roky na Blízkém východě bylo pro Marka až dost. Jelikož v Česku stále neviděl ideální uplatnění, rozhodl se tedy pokračovat svojí cestu po světě a začal pracovat ve Švýcarském Curychu. Jenomže po pár měsících přišla nabídka na práci šéfkuchaře z hotelu Kempinski v Praze a bylo jasno.

Po 12 letech ve světě se tedy Marek vrátil do Čech a stal se šéfkuchařem restaurace Le Grill v nově otevřeném hotelu Kempinski na Hybernské ulici v centru Prahy. Obecná idea řetězce tehdy byla, aby v každé zemi prezentovali lokální kuchyni doprovázenou kuchyní mezinárodní. Proto Marek zvolil dva koncepty a menu rozdělil na oblíbené místní pokrmy a část nazvanou „S Markem kolem světa“. A tak uplatnil své zkušenosti z cest. Restaurace Le Grill se pod jeho vedením rychle propracovala mezi jeden z nejlepších podniků v Praze.

V této době poprvé účinkoval před kamerami v pořadu ČT Vše o vaření, kde Marek účinkoval necelé 2 roky.

V roce 2014 se Marek přesouvá na Malou Stranu do pětihvězdičkového luxusního hotelu Augustine, pod hlavičkou Luxury Collection, kde se na dalších 5 let stává šéfkuchařem.

Do širšího povědomí veřejnosti se Marek Fichtner dostal díky kulinářské soutěži MasterChef, kde v letech 2015–2016 účinkoval jako porotce.

Po 10 letech v korporátních hotelových řetězcích se Marek rozhodl pro velkou změnu a přijal nabídku rozjet novou restauraci v centru Prahy Červený jelen, který sídlí v bývalém barokním paláci Špork.

Marek Fichtner tento unikátní prostor, který nabízí celkem 2600 metrů čtverečních a 700 míst k sezení, doplňuje inovativními jídly z tradičních surovin. Spojuje zde dva koncepty. V horním patře (prostor bývalé banky), kde se otevřená kuchyně pyšní unikátním grilem Grillworks z amerického Washingtonu, je to koncept „Oheň a pivo“. Podávají se zde hlavně grilovaná masa, porchetta a další rožněné speciality. O patro níže (v prostoru bývalého trezoru) pak najdete pod názvem "Trezor Špork" à la carte "elegant dining" restauraci, ve které Marek Fichtner nabízí degustační sezónní menu.

Praxe[editovat | editovat zdroj]

 • 2019–současnost: restaurace Červený jelen & Trezor Špork
 • 2014–2019: restaurace Augustine
 • 2008–2014: restaurace Le Grill
 • 2008: hotel The Dolder Grand
 • 2005–2007: hotel Al Faisaliah
 • 2000–2005: Celebrity Cruises
 • 1997–2000: Peter Deilmann Reederei
 • 1997: hotel Grand – restaurace Palmovka
 • 1995–1997 hotel Schwarzer Adler
 • 1994–1995: hotel Jeleni boudy
 • 1994: hotel Löwe
 • 1993–1994: hotel Lesní zátiší

Pořady[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Marek Fichtner | Gourmet Academy. www.gourmetacademy.cz [online]. [cit. 2020-11-21]. Dostupné online. 
 2. Známý šéfkuchař z pořadu MasterChef otevře v Praze novou restauraci. Vsadí na středoevropskou kuchyni | Dobrá chuť. Lidovky.cz [online]. 2019-08-10 [cit. 2020-11-21]. Dostupné online.