Přeskočit na obsah

Marek Fichtner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marek Fichtner
Narození10. února 1975 (49 let)
Adršpach, Československo
Povoláníkuchař, lektor, porotce
ChoťKateřina Fichtnerová
DětiNelly Fichtnerová (2009)
Tobiáš Fichtner (2012)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Marek Fichtner (* 10. února 1975, Adršpach) je český šéfkuchař (restaurace Červený Jelen & Trezor Špork), lektor v Gourmet academy[1] a porotce v kulinářské show MasterChef 2015–2016.[2]

Odmalička si přál být zootechnik, zůstat v rodném Adršpachu a pracovat se zvířaty. Nakonec ale při výběru školy zvolil obor kuchař a studium v Hronově v roce 1993 úspěšně zakončil maturitní zkouškou.

Chvíli po škole pracoval v Adršpachu, ale po krátké době se odstěhoval na zkušenou k příbuzným do Německa, aby poznal svět. Protože příbuzní neuměli vůbec česky, němčinu se Marek naučil velice rychle. Získal praxi v univerzitním městě Heidelberg a tzv. hlavním městě chřestu–Schwetzingenu.

Práce ve světě ho zaujala natolik, že už se mu domů vracet nechtělo a naopak zatoužil posunout se ještě dál. Zapsal se tedy na loď MS Berlín německé společnosti Peter Deilmann Reederei a vydal se jako commis (pomocný kuchař) na svoji první plavbu do Grónska. Během tří let se na lodích vypracoval až na pozici sous chefa (zástupce šéfkuchaře) a měl tak na starost mezinárodní tým 34 kuchařů.

Loď MS Berlín s kapacitou pro 400 pasažérů už mu byla malá a tak v roce 2000 přestoupil k americké lodní společnosti Celebrity Cruises se sídlem v Miami, která patřila mezi jedny z největších, a bylo o ní známo, že si udržuje vysoký kulinářský standard. U této společnosti začínal jako sous chef na lodích s kapacitou pro 1800 pasažérů a po dvou letech se stal šéfkuchařem vlajkové lodi MV Constellation se 128 kuchaři, kteří společně vaří pro 2500 hostů a 1000 členů posádky.

Po 7 letech strávených na vodě se rozhodl přijmout nabídku ze Saúdské Arábie a začal pracovat pro pětihvězdičkový hotel Al Faisaliah jako šéf banketů a cateringů. Během svého působení na této pozici měl možnost realizovat velké VIP akce např. oběd na summitu GCC (summit 7 hlav států Perského zálivu), několik svateb královské rodiny až pro 4000 hostů, cateringy pro krále Saúdské Arábie, pro velvyslanectví a vzácné zahraniční delegace.

V Saúdské Arábii Marek bydlel v jednom z compoundů, což jsou uzavřené části města, kde žijí cizinci. Mezi spousty komunitami ze západního světa narazil i na tu českou a seznámil se tak se svojí budoucí ženou Kateřinou, která tam také bydlela a pracovala jako fyzioterapeutka pro jednu z princezen.

Dva roky na Blízkém východě bylo pro Marka až dost. Jelikož v Česku stále neviděl ideální uplatnění, rozhodl se tedy pokračovat svojí cestu po světě a začal pracovat ve Švýcarském Curychu. Jenomže po pár měsících přišla nabídka na práci šéfkuchaře z hotelu Kempinski v Praze a bylo jasno.

Po 12 letech ve světě se tedy Marek vrátil do Čech a stal se šéfkuchařem restaurace Le Grill v nově otevřeném hotelu Kempinski na Hybernské ulici v centru Prahy. Obecná idea řetězce tehdy byla, aby v každé zemi prezentovali lokální kuchyni doprovázenou kuchyní mezinárodní. Proto Marek zvolil dva koncepty a menu rozdělil na oblíbené místní pokrmy a část nazvanou „S Markem kolem světa“. A tak uplatnil své zkušenosti z cest. Restaurace Le Grill se pod jeho vedením rychle propracovala mezi jeden z nejlepších podniků v Praze.

V této době poprvé účinkoval před kamerami v pořadu ČT Vše o vaření, kde Marek účinkoval necelé 2 roky.

V roce 2014 se Marek přesouvá na Malou Stranu do pětihvězdičkového luxusního hotelu Augustine, pod hlavičkou Luxury Collection, kde se na dalších 5 let stává šéfkuchařem.

Do širšího povědomí veřejnosti se Marek Fichtner dostal díky kulinářské soutěži MasterChef, kde v letech 2015–2016 účinkoval jako porotce.

Po 10 letech v korporátních hotelových řetězcích se Marek rozhodl pro velkou změnu a přijal nabídku rozjet novou restauraci v centru Prahy Červený jelen, který sídlí v bývalém barokním paláci Špork.

Marek Fichtner tento unikátní prostor, který nabízí celkem 2600 metrů čtverečních a 700 míst k sezení, doplňuje inovativními jídly z tradičních surovin. Spojuje zde dva koncepty. V horním patře (prostor bývalé banky), kde se otevřená kuchyně pyšní unikátním grilem Grillworks z amerického Washingtonu, je to koncept „Oheň a pivo“. Podávají se zde hlavně grilovaná masa, porchetta a další rožněné speciality. O patro níže (v prostoru bývalého trezoru) pak najdete pod názvem "Trezor Špork" à la carte "elegant dining" restauraci, ve které Marek Fichtner nabízí degustační sezónní menu.

 • 2019–současnost: restaurace Červený jelen & Trezor Špork
 • 2014–2019: restaurace Augustine
 • 2008–2014: restaurace Le Grill
 • 2008: hotel The Dolder Grand
 • 2005–2007: hotel Al Faisaliah
 • 2000–2005: Celebrity Cruises
 • 1997–2000: Peter Deilmann Reederei
 • 1997: hotel Grand – restaurace Palmovka
 • 1995–1997 hotel Schwarzer Adler
 • 1994–1995: hotel Jeleni boudy
 • 1994: hotel Löwe
 • 1993–1994: hotel Lesní zátiší
 1. Marek Fichtner | Gourmet Academy. www.gourmetacademy.cz [online]. [cit. 2020-11-21]. Dostupné online. 
 2. Známý šéfkuchař z pořadu MasterChef otevře v Praze novou restauraci. Vsadí na středoevropskou kuchyni | Dobrá chuť. Lidovky.cz [online]. 2019-08-10 [cit. 2020-11-21]. Dostupné online.