Marcel Kříž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marcel Kříž
Marcel Kříž v Balbínce, 2016
Marcel Kříž v Balbínce, 2016
Základní informace
Narození10. listopadu 1976 (47 let)
Havlíčkův Brod
PůvodČesko
Žánryfolk
Povoláníhudebník
Nástrojehlas
Významný nástroj
kytara
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Marcel Kříž při autorské četbě z knihy Jen ať řvou kolejnice v Pardubicích v roce 2020.
Marcel Kříž při autorské četbě z knihy Jen ať řvou kolejnice v Pardubicích v roce 2020.
Marcel Kříž na festivalu Máme na to?! 16. května 2009 v Chotěboři.

Marcel Kříž (* 10. listopadu 1976, Havlíčkův Brod) je český básník a folk-rockový písničkář v jehož tvorbě lze najít stopy blues, jazzu, minimalismu a garážového rocku. Jeho texty kombinují vlivy surrealismu a beat generation.

Na kytaru se naučil hrát v roce 1989, aby mohl hrát svoje texty. Již další rok se zúčastnil pražské Miniporty[1].

Poté působil v několika amatérských kapelách. S Tomášem Nosilem založil Nerezem inspirovaný Protlak. Kolem roku 1992 založil Delacroix (inspirace Depeche Mode a R.E.M.), později hrál v Trio Session (inspirace Dylanem, Youngem, Mertou či Veitem). V roce 1995 založil s Liborem Lorencem kapelu Vraždy v Čínské čtvrti. Hrál také v kapele Prozatím. Pak ale začal hrát sám jako písničkář a od roku 2001 kolem sebe shromažďuje muzikanty ve volném sdružení s názvem Kabaret. Zároveň však ještě hrál se skupinou Jitrocel či v Rádio - Jerevan - GJ. Účinkoval také v příležitostném duu s Petrem Sedláčkem Se Sedláčkem je Kříž.

Jako textař pracoval na muzikálu Podobizna a pásmu o Josefu Kainarovi, podílel se na nahrávání muzikálu havlíčkobrodského gymnázia J. Hnát Superbastard.

Kromě samostatných koncertů či koncertů s Kabaretem spoluzakládá a působí v projektu Panoptikum, ve které spolu hrají tři písničkáři (spolu s Marcelem Křížem ještě Ivo Cicvárek a Žofie Kabelková) a jejich doprovodná skupina [2].

V letech 2008-2013 doprovází Marcela Kříže hudební uskupení na pomezí folku, jazzu, blues a kabaretních popěvků Pohublá zrzka, kde hráli Honza Píška (také Gamba Blues Band) na bicí, Petr Chalupa na saxofon či klarinet, Libor Lorenc na kytary a Jan Cakl na baskytaru.

Od roku 2005 vystupuje ve společných pořadech s J. H. Krchovským Krchovský Kříž. V improvizovaných pásmech kombinují dekadentní poezii s alternativním písničkářstvím.

V roce 2009 se autorsky podílí na albu Peřiny z vod písničkářky Žofie Kabelkové.

V roce 2010 jej oslovuje šéfredaktorka nově vznikajícího kulturního časopisu Full moon Jana Grygarová s nabídkou podílet se autorsky na tištěné podobě magazínu. V letech 2010 až 2018 se jeho články objevují nejen v časopise Full Moon, ale i na webových portálech xplaylist a Fullmoonzine.

V roce 2012 vydal album Buskers Burlesquers v produkci Tomáše Vtípila (také DG307). Na albu kombinujícím prvky folk-rocku, blues, šansonu a elektronické hudby spolupracoval s kytaristou Ivanem Manolovem či saxofonistou skupiny Psí vojáci Jiřím Jelínkem. Grafické zpracování alba vytvořil Hank J. Manchini z kapely Kill The Dandies!

V roce 2012 autorsky spolupracuje na bilingvním česko-anglickém vydání knihy Nick Cave : Lyrics 1978-2007.

V letech 2014 - 2016 vystupoval společně s písničkářem Karlem Vepřekem.

V roce 2017 mu u vydavatelství Ears & Wind Records vyšla sbírka básní Jen ať řvou kolejnice. Doslov ke knize napsali Hank J. Manchini a Viktorie Čermáková. Edičně připravil Honza Bartoň a Jaroslav Erik Frič.

Druhá sbírka poesie V plátěných stěnách barvy petroleje vyšla u vydavatelství Ears & Wind Records v roce 2020. Autory doslovů jsou Sonja Kröhn a Jiří Imlauf.

Od roku 2022 je členem neoficiálního sdružení folkových písničkářů Písničkáři s.R.o, jehož dalšími členy jsou Zdeněk Vřešťál, Dušan Lapáček, Marek Zbořil, Honza Ingr a Lukáš Kratochvíl.

Žije na samotě Vrcha u Čáslavi.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Vydané knihy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]