Louis Laurent Gabriel de Mortillet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Louis Laurent Gabriel de Mortillet

Louis Laurent Gabriel de Mortillet (* 29. srpna 1821, Meylan, Isère, Francie - 25. září 1898, Saint-Germain-en-Laye, Francie) byl francouzský geolog, paleontolog a archeolog. Z počátku pracoval jako pomocný kurátor v Muzeu národních starožitností (Musée des Antiquités nationales) v Saint-Germain-en-Laye, od roku 1876 profesor pravěké antropologie v Paříži. Byl zastánce radikálního socialismu, materialismu a evolucionismu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Ve svém studiu paleolitu využil zejména svých znalostí geologie a paleontologie. Na rozdíl od Édouarda Larteta, který období paleolitu vyděloval na základě vůdčích paleontologických nálezů (období soba, období jeskynního medvěda atd.), věřil, že rozdělení tohoto pravěkého období musí být založeno na kulturních nikoliv paleontologických kritériích. Rozdělením dle kulturních kritérií (jenž představovala hmotná kultura) se mělo zamezit záměně ekologických za chronologické rozdíly v jednotlivých souborech (lokalitách). Paleolit rozdělil tak, aby každé období bylo reprezentováno jen omezeným počtem specifických artefaktů, typických pro dané období. Tato období pak pojmenoval podle typických lokalit.

Mortilletovo rozdělení paleolitu bylo dále opravováno a zpřesňováno. Mortillet například správně rozpoznal industrii aurignacienu, ale jelikož jí nebyl schopen správně chronologicky zařadit, tak jí raděj ve své periodizaci paleolitu vynechal[1] (aurignacien byl později definován Henri Breuilem a Émilem Cartailhackem).

Jakožto zastánce evolucionismu, propagoval Mortillet chronologickou návaznost jednotlivých kultur. Proti tomuto pojetí se postavili zejména Henri Breuil, Marcellin Boule a Hugo Obermaier. Breuil a Boule zastávali názor, že vedle sebe mohlo koexistovat více skupin hominidů, nesoucích různou materiální kulturu (Boule zastával teorii o současné existenci homo sapiens, neandrtálců a jejich předchůdců).[2]

Rozdělení paleolitu dle Mortilleta

publikované roku 1897[3]

Chelléenne
Acheuléenne
Moustérienne
Solutréenne
Magdalénienne
Tourassienne

Literatura a zdroje[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Trigger 2007: 150
  2. Trigger 2007: 255
  3. Trigger 2007: 154, tab. 4.6

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Trigger, B. 2007: A History of Archaeological Thought, Cambridge.