Ljubo Kojo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ljubo Kojo
Narození 6. června 1920
Sarajevo
Úmrtí 13. května 1993 (ve věku 72 let)
Bělehrad
Alma mater Univerzita v Sarajevu
Politická strana Svaz komunistů Jugoslávie
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ljubo Kojo (v srbské cyrilici Љубо Којо/Љубомир Којо; 6. června 1920, Sarajevo, Království Srbů, Chorvatů a Slovinců6. ledna 1993, Sarajevo, Bosna a Hercegovina) byl starostou Sarajeva v letech 19551962 a člen vlády Bosny a Hercegoviny v letech 19621966.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Kojo se narodil do prominentní srbské rodiny. Studoval na obchodní akademii v bosenské metropoli. V roce 1941, když vypukla druhá světová válka na Balkáně, se přidal ke komunistickým partyzánům. V boji byl raněn a následně léčen ve vojenské nemocnici na Bari v Itálii. Jeho zdravotní stav se zlepšil v předvečer osvobození Sarajeva.

Po návratu do města byl jmenování Správcem ve jménu dobra lidu, což byla pozice, jejíž držitel dohlížel na rozdělování přídělů jídla a základních služeb pro obyvatele města. Poté, co byl sedm let starostou bosenské metropole se stal ministrem v republikové vládě. Roku 1969 se stal zástupcem Bosenskohercegovinské obchodní komory v Moskvě. Na uvedené pozici zůstal dva roky. Byl také jedním ze zakladatelů fotbalového klubu FK Sarajevo, kde zastával funkci předsedy klubu v letech 19621963. Svojí kariéru zakončil jako ředitel centra Skenderija.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ljubo Kojo na anglické Wikipedii.