Lipětín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lipětín
Kaple Navštívení Panny Marie v Lipětíně
Kaple Navštívení Panny Marie v Lipětíně
Lokalita
Charakter zaniklá vesnice
Obec Litvínov
Okres Most
Kraj Ústecký kraj
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální území Dolní Litvínov
Lipětín
Lipětín
Další údaje
Zaniklé obce.cz 263
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lipětín (německy Lindau) je název zaniklé obce v okrese Most v Ústeckém kraji. Nacházel se zhruba 5,5 km severně od bývalého města Mostu a 2,5 km jižně od Litvínova. Napojoval se z jihu k bývalému Dolnímu Litvínovu a rozkládal se na březích Bílého potoka. Lipětín byl zbořen v letech 1957–1959 kvůli těžbě uhlí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o Lipětínu pochází již z roku 1227, kdy Hrabišic Kojata ve své závěti daroval Lipětín pražskému klášteru na Zderaze. V roce 1301 potvrdil vlastnictví král Václav II. Kdo byl majitelem vsi ve 14. a 15. století není známo, snad patřila stále zderazskému klášteru. V roce 1456 koupilo město Most od kláštera jeho statky v okolí města a snad mezi nimi mohl být i Lipětín.

V 1. polovině 16. století byl Lipětín majetkem rytířského rodu ze Schonau, který zde nejspíš založil tvrz. V roce 1585 patřil Lipětín k panství mosteckého hradu. Spolu s hradem jej v roce 1595 prodal císař Rudolf II. městu Mostu. Již v roce 1598 však Lipětín město prodalo Janovi Václavovi z Lobkovic. Později získali Lipětín Valdštejnové, kteří jej připojili ke svému panství Duchcov-Horní Litvínov, jehož součástí zůstal až do roku 1848. Poté se Lipětín osamostatnil. V roce 1931 se stal osadou Dolního Litvínova. Za druhé světové války (1941) byly Dolní Litvínov s Lipětínem připojeny k Hornímu Litvínovu. Po válce se sice stal Dolní Litvínov opět samostatným, ale již v roce 1947 byl s Lipětínem znovu připojen a vzniklo město Litvínov.

Ve vsi stály dva mlýny. Nacházela se zde kaple Navštívení Panny Marie. Lipětín patřil do farnosti Horní Litvínov.

Lipětín zanikl v důsledku těžby uhlí v letech 1957–1959. Těžba zde již skončila a prostor je zrekultivován.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • J. Sýkorová, Zmizelé domovy, Most 2000, s. 49

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]