Lili Boulangerová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lili Boulangerová
Narození21. srpna 1893
Paříž
Úmrtí15. března 1918 (ve věku 24 let)
Mézy-sur-Seine
Příčina úmrtíCrohnova nemoc
Místo pohřbeníHřbitov Montmartre
Alma materNárodní konzervatoř hudby a tance v Paříži
Povoláníhudební skladatelka
OceněníŘímská cena
RodičeErnest Boulanger
PříbuzníNadia Boulangerová (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie-Juliette „Lili“ Boulangerová, nepřechýleně Boulanger (21. srpna 1893, Paříž15. března 1918, Mézy-sur-Seine), byla francouzská hudební skladatelka. Stala se první ženskou vítězkou Římské ceny.[1] Zemřela po těžké nemoci ve 24 letech. Její sestrou byla hudební skladatelka, pedagožka a klavíristka Nadia Boulanger.

Její skladby jsou považovány za významné příspěvky francouzskému hudebnímu impresionismu a jsou často uváděny.

Hrobka rodiny Boulangerových na hřbitově MontmartrePaříži

Původ a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Jejím otcem byl hudební skladatel a klavírista Ernest Boulanger (1815-1900), který byl v době jejího narození již 77 let starý. Její matka byla pěvkyně, původem ruská kněžna Raisa Myščetskaja (1858-1935), která poznala svého budoucího manžela na pařížské konzervatoři. Rod Boulangerových měl již od 18. století značnou váhu v pařížském hudebním prostředí. K jejich přátelům patřili Charles Gounod, Jules MassenetCamille Saint-Saëns.

Hudební talent Marie-Juliette se projevil již v jejích dvou letech, když Gabriel Fauré zjistil, že děvče má absolutní sluch. Kvůli svému chatrnému zdraví se později nemohla zapsat jako pravidelná studentka na pařížskou konzervatoř. Již od svých pěti let však někdy doprovázela na konzervatoř svou starší sestru Nadiu. Naslouchala přednáškám o hudební teorii a skladatel a varhaník Louis Vierne ji vyučoval ve hře na varhany. Příležitostně dostávala od jiných významných hudebních pedagogů také hodiny hry na klavír, violoncello, housleharfu.

Život a okolnosti úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Již od mládí trpěla Lili Boulanger těžkými chorobami, zvláště to byly bronchiální pneumonieMorbus Crohn. V březnu 1918 byla rodinou převezena do Mézy-sur-Seine, kde o ni pečovaly její sestra Nadia Boulanger a přítelkyně Niki Piré. Zemřela klidně 15. března. Její pohřeb se konal 19. března na hřbitově MontmartrePaříži. V rodinné hrobce v sekci 33 odpočívají také její babička, rodiče a sestra Nadia, která zemřela v roce 1979 ve věku 92 let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Lili Boulanger na německé Wikipedii a Lili Boulanger na anglické Wikipedii.

  1. Lili Boulanger : portrait et biographie sur France Musique. France Musique [online]. [cit. 2017-09-10]. Dostupné online. (francouzsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]