Lidová monarchie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jako lidová monarchie se označuje taková monarchie, ve které má panovník (například král) titul odvozený od lidu, kterému vládne, než od země, ve které vládne. Kromě Skotska, které mělo takovou tradici již od středověku, se tato praxe objevuje až v 19. resp. v 20. století a to především až po Velké francouzské revoluci, kdy se král Ludvík XVI. se musel vzdát titulu král francouzský a navarrský a přijmout titul král Francouzů, patrně to mělo znamenat vyjádření, že král Francouzům přímo nevládne a neztotožňuje se zemí, ale zastupuje ji a její lid.

Ovšem naopak v Balkánských monarchiích jako byly Albánie, Rumunsko nebo Řecko šlo především o to vyjádřit, že panovník resp. král je panovníkem všech Albánců, Rumunů nebo Řeků (Hellénů), protože tyto státy během svého vzniku nezahrnovaly všechno obyvatelstvo daného národa. Ale naopak k tomuto je titul král Belgičanů užívaný v Belgii pro vyjádření, že král vládne všem Belgičanům bez ohledu na to, zda jsou to Vlámové nebo Valoni a tím je dodnes hlavním jednotícím prvkem Belgie. Belgie je dnes také jediná lidová monarchie.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Stát Titul Poznámka
Svatá říše římská Římský král Jedem z císařových titulů.
Chorvatské království Král Chorvatů Později také Král Chorvatů a Dalmánců
Francouzské království Král Francouzů Užívaný od Ludvíkem XVI. od roku 1791 do 1792 a Ludvíkem Filipem od r. 1830 do 1848.
Francouzské císařství Císař Francouzů Užívaný Napoleonem I., Napoleon II. (pouze nominálně), a Napoleon III. během jejich vlády.
Belgické království král Belgičanů Užívaný od ustanovení Belgického království Leopoldem I. v r. 1831. Belgie je dnes jediná lidová monarchie.
Řecké království Král Hellenů Užívaný od 1863 do zrušení monarchie v roce 1967.
Německé císařství Německý císař Užívaný od 1871 do 1918.
Království Jugoslávie Král Srbů, Chorvatů a Slovinců Užívaný od 1918 do 1929, kdy byl titul změněn na krále Jugoslávie.
Albánské království Král Albánců Užívaný Zog I., jediný vládce Albánského království, od roku 1928 do 1943.
Rumunské království Král Rumunů Užívaný od 1881 do 1947 (komunistický převrat).
Skotské království Král Skotů Užívaný do roku 1707 - sloučení s Anglickým královstvím.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Popular monarchy na anglické Wikipedii.