Liboc (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Liboc
Říčka Liboc mezi Pětipsy a Libědicemi
Základní informace
Délka toku 46,4 km
Plocha povodí 340,1 km²
Průměrný průtok u ústí 1,55 m³/s
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 1-13-03-001
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Karlovarský kraj, Ústecký krajRadonice, Vilémov, Pětipsy, Libědice, Libočany)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Ohře
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Liboc (německy Aubach) je pravostranný přítok řeky Ohře v Karlovarském a Ústeckém kraji, protékající Kadaňskem a Žateckem. Délka toku činí 46,4 km.[pozn 1] Plocha povodí měří 340,1 km².[1]

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení v Doupovských horách ve slatinách pod vrchem Pilíř (760 m n. m.) ve vojenském prostoru Hradiště a není běžně přístupný. V okolí pramene Liboce se nachází rozvaliny zaniklé obce Jeseň (Gässing) a pramen říčky Blšanky. Liboc nejprve teče k severozápadu, pod zaniklým městem Doupov se stáčí k východu. V hlubokém údolí se nacházejí zbytky rozbořených obcí Oleška, ŽďárŽebletín, náspy a mostky zrušené železniční trati Kadaňský Rohozec – Doupov a minerální pramen u vojenských kasáren Obrovice. U Kadaňského Rohozce opouští vojenský prostor a dále protéká suchou chmelařskou oblastí přes Radonice, Vilémov, Pětipsy, Libědice, ČejkoviceŽabokliky až do LibočanŽatce, kde ústí zprava do řeky Ohře na jejím 91,1 říčním kilometru.

Větší přítoky[editovat | editovat zdroj]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Až do 20. let 20. století žily na horním toku říčky nad Pětipsy perlorodky, v současné době je Liboc z velké části upravena kamenným pohozem nebo rovnaninou s četnými jezy a stupni. Zemědělská oblast kolem Libědic patří dlouhodobě k nejsušším místům v Čechách, a proto je Liboc významným zdrojem vody. Pro závlahy okolních chmelnic je voda odčerpávána nejen ze samotné Liboce, ale i z rybníka Sedlec v Doupovských horách, odkud vede potrubí do velké podzemní nádrže u Račetic.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Délka toku dle VÚV

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR [online]. [cit. 2015-04-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]