Lemnos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lemnos
Λήμνος (řecky)
GR Lemnos.PNG
Lokalizace
Ostrovní oblast
ŘeckoŘecko Řecko
• Kraj Severní Egeis
• Prefektura Lesbos
476 km²
Délka
23,2 km
Šířka
29,6 km
Mount Vigla (470 m n. m.)
Počet obyvatel
18 104 (rok 2001)
Hustota zalidnění
38 obyv./km²

Lemnos (či Limnos) (druhý pád Lemnu, řecky: Λήμνος) je ostrov na severu Egejského moře. Je součástí řecké prefektury Lesbos a jeho rozloha čítá 476 km2. Ostrov má z velké části hornatý charakter, avšak nalezneme zde i úrodné nížiny. Horský terén je využíván zejména jako pastviny pro ovce, z plodin se četně vyskytují morušovníky a ovocné stromy. Nejsou zde však vhodné podmínky pro pěstování oliv.

Nejvýznamnější města jsou Myrina s 5107 obyvateli na západním pobřeží a Moudros s 1076 obyvateli na východním. Město Myrina je důležitým obchodním centrem, díky svému významnému přístavu.

Mytologie[editovat | editovat zdroj]

V řecké mytologii je ostrov Lemnos domovem řeckého boha ohně Héfaista a nalézá se zde jeho pověstná dílna.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně byl ostrov zřejmě osídlen Thráky a o jeho rané historii je známo velice málo. Existuje nález hrobky s písemným pozůstatkem dokumentující lemnoštinu (jazyk Lemnojců), který vykazuje četné podobnosti s jazykem Etrusků.

Okolo roku 800 př. n. l. byl ostrov dobyt Řeky, kteří byli ovšem po cca 100 letech na čas vytlačeni a svoji mocenskou pozici zde opět upevnili až okolo roku 600 př. n. l.. Ostrov poté patřil Athénám a po celé helénské období sdílel svůj osud s Řeckem.

Roku 1657 byl ostrov obsazen Turky a až roku 1921 byl v rámci 1. balkánské války opět sjednocen s Řeckem.

30. října 1918 bylo v Mudrosu podepsáno příměří mezi Spojenciosmanskou říší, jež na Blízkém východě ukončilo válečné akce 1. světové války.

Moderní Lemnos[editovat | editovat zdroj]

Dnešní Lemnos čítá asi 30 vesnic a měst. Provincie zahrnuje také ostrov Agios Efstratios ležící na jihozápadě. Na ostrově se nachází několik znamenitých pláží, návštěvníky přivítá také příjemná atmosféra a vstřícnost domácího obyvatelstva. Spolu s vynikající kuchyní, pomalým tempem života a krásou místní přírody je ostrov ideálním cílem pro cestovní ruch.

Díky své strategicky významné poloze v Egejském moři, se zde dnes nachází řecká vojenská základna.

Klimatické podmínky[editovat | editovat zdroj]

Středomořské klima s mírnými zimami. Podzimní období je charakteristické silným větrem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]