Ledovka patagonská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxLedovka patagonská
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaryby (Osteichthyes)
Podtřídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádostnoploutví (Perciformes)
Čeleďledovkovití (Nototheniidae)
RodDissostichus
Binomické jméno
Dissostichus eleginoides
Smitt, 1898
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ledovka patagonská (Dissostichus eleginoides) je rybarodu Dissostichus, která žije v mírnějších subantarktických vodách jižních oceánů, tedy v jižním Atlantiku, Pacifiku a Indickém oceánu. Nachází se v hloubkách od 45 do 3850 m v oblasti podmořských vrchů a kontinentálních šelfů poblíž většiny subantarktických ostrovů. Příbuzná ledovka antarktická (Dissostichus mawsoni) žije jižnějších ledových vodách antarktického šelfu a v Rossově moři.

Průměrná průmyslově lovená ledovka patagonská váží 9–10 kg, někteří jedinci však dosahují při délce až 2,3 m hmotnosti i 200 kg. Všeobecně se má za to, že se ledovky dožívají až 50 let.[1] Ledovka se živí převážně olihněmi, rybami a garnáty a sama je naopak potravou vorvaňů, rypoušů sloních a obřích kalmarů. Má velmi chutné maso, které je ceněno labužníky. V České republice ji lze zakoupit pod obchodním názvem „chilský okoun“.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Patagonian toothfish na anglické Wikipedii.

  1. Collins MA, Brickle P, Brown J and Belchier M (2010) „The Patagonian toothfish: biology, ecology and fishery“ In: M Lesser (Ed.) Advances in Marine Biology, číslo 58, s. 229–289, Academic Press. ISBN 978-0-12-381015-1.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]