Ledovka patagonská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Ledovka patagonská

alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ryby (Osteichthyes)
Podtřída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: ledovkovití (Nototheniidae)
Rod: Dissostichus
Binomické jméno
Dissostichus eleginoides
Smitt, 1898
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ledovka patagonská (Dissostichus eleginoides) je rybarodu Dissostichus, která žije v mírnějších subantarktických vodách jižních oceánů, tedy v jižním Atlantiku, Pacifiku a Indickém oceánu. Nachází se v hloubkách od 45 do 3850 m v oblasti podmořských vrchů a kontinentálních šelfů poblíž většiny subantarktických ostrovů. Příbuzná ledovka antarktická (Dissostichus mawsoni) žije jižnějších ledových vodách antarktického šelfu a v Rossově moři.

Průměrná průmyslově lovená ledovka patagonská váží 9–10 kg, někteří jedinci však dosahují při délce až 2,3 m hmotnosti i 200 kg. Všeobecně se má za to, že se ledovky dožívají až 50 let.[1] Ledovka se živí převážně olihněmi, rybami a garnáty a sama je naopak potravou vorvaňů, rypoušů sloních a obřích kalmarů. Má velmi chutné maso, které je ceněno labužníky. V České republice ji lze zakoupit pod obchodním názvem „chilský okoun“.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Patagonian toothfish na anglické Wikipedii.

  1. Collins MA, Brickle P, Brown J and Belchier M (2010) „The Patagonian toothfish: biology, ecology and fishery“ In: M Lesser (Ed.) Advances in Marine Biology, číslo 58, s. 229–289, Academic Press. ISBN 978-0-12-381015-1.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]