Landstraße

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Landstraße
Landstraße – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška178 m n. m.
StátRakouskoRakousko Rakousko
Landstraße
Landstraße
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha7,4 km²
Počet obyvatel91 680 (2020)[1]
Hustota zalidnění12 406 obyv./km²
Správa
StarostaErich Hohenberger (od 1989)
Oficiální webwww.wien.gv.at/bezirke/landstrasse/
PSČ1030
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Landstraße (zvuk [ˈlantˌʃtʀaːsə]) je 3. vídeňský městský obvod. Leží v blízkosti centra Vídně, součástí městského konglomerátu se stal v 19. století.[2] Landstraße je hustě osídlené území s mnoha obytnými i průmyslovými stavbami.[2] Žije zde 85 508 obyvatel na ploše 7.42 km² (tzn., že hustota osídlení je zde 12 000 obyvatel na km²)

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Poloha Landstraße na mapě Vídně
Palác Belvedere
Schwarzenberský palác

Název Landstraße znamená "zemská cesta" a jako obec existuje asi od roku 1200 n. l. V roce 1192 zde byl po neúspěšné třetí křížové výpravě zajat anglický král Richard Lví srdce v sousedství Erdberge.

Nacházejí se zde významné historické objekty, jako například zámek Belvedere, z 18. století se zahradami, rezidence prince Evžena Savojského, kde dnes sídlí Rakouská galerie. Dalším zajímavým palácem je residence postavená ruským velvyslancem ve Vídni, hrabětem Razumovským. Na Schwarzenberském náměstí (Schwarzenbergplatz) se nachází Schwarzenberský palác a jezdecká socha generalissima císařské armády, Karla I. Filipa ze Schwarzenbergu.

K mladším architektonickým zajímavostem patří zejména slavný Hundertwasserhaus, bytový dům navržený ve “snovém stylu”, dílo architekta a malíře Friedensreicha Hundertwassera. Mezi muzea v Landstraße patří také KunstHausWien (rovněž dílo F. Hundertwassera) a Muzeum padělání.

Rakouský kancléř Metternich (1773–1859) jednou prohlásil, že "Balkán začíná na Rennwegu", což tehdy byla pouze ulice v Landstraße, vedoucí z Vídně směrem na východ.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Obvod Landstraße se nachází na jihovýchodě městského centra Vídně. Rozkládá se na ploše 7.42 km, což představuje 1.8 % rozlohy Vídně. Jako jeden z "vnitřních obvodů" Vídně má Landstraße poměrně mnoho zeleně. Jednu z přirozených hranic obvodu tvoří tok Dunaje, kde říční kanál Dunaje tvoří východní a Vídeňská řeka tvoří severozápadní hranici. Na jižní hranici Landstraße se pak nachází Laaer Berg.

Kostely[editovat | editovat zdroj]

Ruský pravoslavný chrám sv. Miuláše ve Vídni

Pravoslavné[editovat | editovat zdroj]

Protestantské[editovat | editovat zdroj]

Katolické[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Landstraße na anglické Wikipedii.

  1. Statistik Austria - Bevölkerung zu Jahresbeginn 2002–2020 nach Gemeinden (Gebietsstand 1.1.2020). Dostupné online. [cit. 2021-02-09]
  2. a b Wien.gv.at webpage (see below: References).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]