Lamberto Dini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lamberto Dini
Lamberto dini.jpg
Stranická příslušnost
Členství Lid svobody

Narození 1. března 1931 (89 let)
Florencie
Alma mater Florentská univerzita
Michiganská univerzita
Profese ekonom, politik, diplomat a bankéř
Náboženství katolictví
Ocenění Medaile Uruguayské východní republiky (2001)
komandérský kříž s hvězdou Řádu za zásluhy Polské republiky
velkokříž Řádu za zásluhy Polské republiky
velkokříž Řádu za zásluhy o Italskou republiku
velkokříž Řádu Isabely Katolické
Podpis Lamberto Dini, podpis
Commons Kategorie Lamberto Dini
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lamberto Dini (* 1. března 1931) je italský politik. V letech 19951996 byl premiér Itálie. 1994-1999 ministr národního pokladu, 19951996 ministr spravedlnosti, 19962001 ministr zahraničních věcí.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Lamberto Dini

Vystudoval ekonomii na univerzitě ve Florencii. Od roku 1959 pracoval v Mezinárodním měnovém fondu. V letech 1979-1994 pracoval v italské centrální bance (Banca d'Italia). Roku 1994 si ho Silvio Berlusconi vybral do své první vlády. Když jeho vláda padla, prezident Oscar Luigi Scalfaro pověřil Diniho sestavením v podstatě úřednického přechodného kabinetu. Dini se v parlamentu opřel o levicové strany a ultrapravicovou Ligu Severu. Vztahy Diniho s Berlusconim se v té době zhoršily natolik, že Dini se svou malou středovou stranou Italská obnova (Rinnovamento Italiano) vstoupil do široké koalice Olivovník Berlusconiho hlavního oponenta Romana Prodiho. V jeho vládě následně získal pozici ministra zahraničí, stejně tak i ve dvou následujících středolevých kabinetech Massimo D'Alemy a Giuliana Amata. Pro volby roku 2001 Dini se svou stranou vstoupil do středové koalice Demokracie je svoboda - Sedmikráska (Democrazia è Libertà – La Margherita). Volby ovšem vyhrál Berlusconiho Dům svobody a Berlusconi sestavil svou druhou vládu s Ligou severu.

Roku 2007 se středová Sedmikráska spojila s levicovější stranou Levicoví demokraté, aby vytvořila Demokratickou stranu. To se ovšem Dinimu nelíbilo a ze strany vystoupil. Záhy zformoval stranu Liberální demokraté (Liberaldemocratici), jež byla de facto obnovenou Italskou obnovou. Před volbami roku 2008 s ní vstoupil do Berlusconiho bloku Lid svobody (Il Popolo della Libertà).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]