Kunda (město v Estonsku)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kunda
Vstup do cementárny
Vstup do cementárny
Kunda – znak
znak
Kunda – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátEstonskoEstonsko Estonsko
KrajLääne-Virumaa
ObecViru-Nigula
Kunda na mapě
Kunda (město v Estonsku) (Lääne-Virumaa)
Kunda
na mapě Estonska a kraje Lääne-Virumaa
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha9,85 km²
Počet obyvatel2 955 (2020)
Hustota zalidnění300 obyv./km²
Správa
StarostaKaido Veski (od 06/11/2015)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kunda je malé přístavní město v severoestonském kraji Lääne-Virumaa. Leží převážně na levém břehu stejnojmenné řeky, asi 2 km od jejího ústí do Finského zálivu přibližně 100 km východně od Tallinnu. Má kolem tří tisíce obyvatel a rozlohu 9,85 km². Administrativně spadá pod samosprávnou obec Viru-Nigula.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Staré cementárenské budovy v Kundě

Podle archeologických nálezů byla oblast dnešního města osídlena již v 7. tisíciletí před naším letopočtem tzv. kundskou kulturou. Při vykopávkách na vyvýšenině Lammasmägi bylo nalezeno přes 3800 předmětů, zejména kamenných a kostních hrotů šípů a harpun, kamenných seker a pěstních klínů. Stylizovaný obraz těchto nálezů se dostal též do znaku města.

Hráz elektrárny na Kundě

První písemná zmínka o Kundě pochází z roku 1241. Významnou se však stala až díky přístavu, postavenému v 19. století. Od roku 1870 také jihovýchodně od centra města funguje největší estonská cementárna. K výrobě cementu se používá vápencový slín, vápenec a jíl těžený v okolí města. Cementárnu vlastní firma Kunda Nordic Tsement, součást nadnárodního koncernu HeidelbergCement; výroba v roce 2006 byla 943 tisíc tun.

V roce 1893 byla na řece východně od centra města postavena první vodní elektrárna v celé severní Evropě (Kunda hudroelektrijaam).

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Kunda je spojena železnicí s krajským městem Rakvere na hlavní trati TallinnNarva zhruba 18 km jihozápadně. Trať slouží jen pro nákladní dopravu, především pro potřeby cementárny. Provozovatelem trati je společnost Kunda Trans.

Celulózka v Kundě

V roce 2004 na pravém břehu Kundy začala (i s pomocí českých specialistů) výstavba celulózky Estonian Cell s výrobou termomechanické buničiny, nájezd výroby (140 tisíc tun ročně) v roce 2006.[zdroj?]

Počet obyvatel od roku 1989 klesá; etničtí Rusové tvoří zhruba třetinu. V městečku je hotel (nižší kategorie), několik restaurací a dva supermarkety (řetězec Konsum). Je zde také muzeum cementu ve staré kancelářské budově cementárny.

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Činžáky v centru Kundy

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]