HeidelbergCement

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
HeidelbergCement
Logo
Logo
Právní forma akciová společnost
Založeno 1873
Zakladatel Johann Philipp Schifferdecker
Sídlo Heidelberg, Německo
Produkty především beton, cement a kamenivo
Zaměstnanci celosvětově cca 52.500
Dceřiné společnosti HeidelbergCement (Norway)
HeidelbergCement (Sweden)
HeidelbergCement (United States)
HeidelbergCement
Oficiální web www.heidelbergcement.cz www.heidelbergcement.com
ISIN DE0006047004
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Betonárna společnosti HeidelbergCement v Lindenbergu

HeidelbergCement AG je mezinárodní skupina, která spolu se svými dceřinými společnostmi patří mezi největší světové výrobce stavebních materiálů. Aktivity skupiny se odehrávají ve více než 40 zemích světa a jsou soustředěny na výrobu cementu, kameniva, transportního betonu a betonových výrobků.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 zaměstnávala skupina HeidelbergCement 52 526 lidí. Obrat skupiny dosáhl necelých 13 miliard a vyrobeno bylo přibližně 88 milionů tun cementu, 254 milionů tun kameniva, 39 milionů krychlových metrů betonu a 9,5 milionů tun asfaltu [1].

Aktivity v České republice[editovat | editovat zdroj]

Skupina HeidelbergCement je v ČR zastoupena především společnostmi Českomoravský cement, Českomoravský beton, Českomoravský štěrk a VAPIS, které patří k největším domácím výrobcům cementu, betonu a kameniva.

Trvale udržitelný rozvoj[editovat | editovat zdroj]

HeidelbergCement Group deklaruje svůj zájmem o trvale udržitelný rozvoj a to jak v celosvětovém měřítku, tak v českém prostředí. Je členem Světové obchodní rady pro trvale udržitelný rozvoj (World Business Council for Sustainable Development)[2]. Svůj přístup staví na třech pilířích, kterými jsou: ekonomika, ekologie a sociální odpovědnost. Ty vycházejí z koncepce skupiny, kterou představuje program s názvem HeidelbergCement Sustainability Ambitions 2020[3].

V praxi se tak skupina HeidelbergCement snaží například o dialog a partnerství s obcemi v okolí svých provozoven a s nejrůznějšími občanskými organizacemi, o společenskou zodpovědnost vůči lidem žijícím poblíž, o ochranu životního prostředí a rekultivaci využívaných prostor nebo zvyšování bezpečnosti práce. Více informací o konkrétních programech a akcích je možno získat z oficiální zpráv skupiny[4].

Skupina HeidelbergCement je také patronem soutěže Quarry Life Award[5], která je určena studentům a vědeckým pracovníkům, jejichž úkolem je přihlásit do soutěže takový projekt, který přispěje k ochraně a podpoře biodiverzity lomů a pískoven a povede k posílení povědomí o biologické hodnotě těžebních prostor. Odehrává se v národních kolech (v současnosti v 18 zemích světa), přičemž 3 nejlepší projekty se dále účastní kola nadnárodního[6].

Mezi další projekty, kterými skupina HeidelbergCement v České republice podporuje ochranu přírody, patří například soutěž Města bez smogu[7]. Ta se zaměřuje na studenty a absolventy a dává jim za úkol navrhnout betonový objekt, který by mohl být realizován s pomocí technologie TX Active, díky které dokáže beton čistit vzduch od výfukových plynů a jiných škodlivých látek.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejdůležitější okamžiky v historii společnosti.

1873 - Johann Philipp Schifferdecker zakoupil tzv. "Bergheimer Mühle" na řece Neckar v německém Heidelbergu a přeměnil jej ve výrobnu cementu. Podnik vystupuje pod názvem Portland-Cement-Werk Heidelberg AG.

1895 - Po požáru 4. února 1895 začíná výstavba nového výrobního závodu v městečku Leimen, asi 10 km jižněji od Heidelbergu. Už o rok později dosahuje roční výroba 80 000 tun cementu.

1901 - Sloučením s Mannheimer Portland-Cement-Fabrik AG včetně cementárny v Mainz-Weisenau došlo k vytvoření nové společnosti Portland-Cement-Werke Heidelberg und Mannheim AG.

1914 - Převzetí cementárny v Burglengenfeldu.

1918 - Spojením s realitní a stavební firmou Stuttgarter Immobilien- und Bau-Geschäft AG, jejíž součástí byla i cementárna v Schelklingenu získala firma název Portland-Cementwerke Heidelberg-Mannheim-Stuttgart AG.

1922 - Akvizice cementárny v Lengfurtu a o čtyři roky později i cementárny v Kiefersfeldenu.

1938 - Přejmenování společnosti na Portland-Zementwerke Heidelberg Aktiengesellschaft.

1977 - Převzetí amerického výrobce cementu, expandovaného jílu (keramzitu) a nábytku Lehigh Cement Company.

1978 - Změna názvu společnosti na Heidelberger Zement Aktiengesellschaft.

1990 - Po sjednocení Německa dochází v k významným investicím v oblasti výroby omítek, vápenopískových cihel, betonového zboží a kameniva především na území bývalého východního Německa. Došlo také k získání podílů v cementárnách Radotín a Králův Dvůr v České republice a Beremend a Vác v Maďarsku.

1993 - Převzetím většinového podílu v belgické společnosti S.A. Cimenteries CBR (tehdejšího vlastníka Cementárny a vápenky v Mokré) došlo k výraznému rozšíření aktivit mimo Německo.

1995 - Vstup na čínský trh prostřednictvím holdingu China Century Cement Ltd.

1999 - Navýšení podílu ve společnosti CBR na 100 %.

2006 - Vstup na trhy v Indii a Gruzii. Odkoupení většinového podílu v ruské společnosti Gurovo Beton, výrobci kameniva a betonových prefabrikátů.

2007 - Došlo k převzetí společnosti Hanson PLC. Tímto krokem se skupina HeidelbergCement stala největším světovým producentem kameniva. Byla odprodána skupina Maxit Group francouzskému výrobci stavebních materiálů Saint-Gobain.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Finanční výsledky
  2. Zpráva o udržitelném rozvoji
  3. Sustainability report 2009-2010
  4. Oficiální publikace skupiny HeidelbergCement
  5. Quarry Life Award
  6. Quarry Life Award, oficiální česká stránka
  7. Města bez smogu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]