DŠKM 38/46

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Kulomet DŠKM 38/46)
Skočit na: Navigace, Hledání

Sovětský těžký kulomet DŠKM patří k nejslavnějším zbraním své kategorie.

Jako zbraň, která nesla jména konstruktérů Děgťareva a Špagina - DŠK, byl vyráběn od roku 1938 v provedení s lafetou s ochranným štítem a kolečky s možností přestavby na protiletadlovou lafetu. Robustní, téměř kovářsky hrubá zbraň se díky spolehlivosti a účinnosti osvědčila v bojích na východní frontě. Umožňovala ničení živých cílů na 3500m, vzdušných na 2500m a na vzdálenost 500m prorážela průbojným nábojem pancíř o tloušťce 15mm.

Mimo pěchotní verzi se objevil ve výzbroji tanků, letadel, lodí a obrněných vlaků.

Na přelomu let 1944 a 1945 došlo k modernizaci kulometu, která spočívala v úpravě zásobovacího systému, kdy podávací stůl nahradil otočnou rohatku. Došlo také ke změně tvaru úsťové brzdy. Automatika zbraně pracuje na principu odběru prachových plynů z hlavně a má závěr uzamčený pomocí uzamykacích destiček. Takto upravená zbraň byla označena jako DŠKM 1938/46 (M jako modernizovaná).

V tomto provedení se kulomet dostal do výzbroje více než 40 zemí. V poválečném období probíhala v ČSR ve Zbrojovce Vsetín licenční výroba, která vyvrcholila konstrukcí protiletadlového čtyřkulometu vz.53 zavedeného do výzbroje ČSLA. V současné době se kulomet stále ještě používá jako protiletadlová výzbroj ShKH vz.77 DANA.

Související články[editovat | editovat zdroj]