Přeskočit na obsah

Krčský hřbitov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Krčský hřbitov
Hřbitov v Krči, centrální cesta s kaplí Panny Marie
Hřbitov v Krči, centrální cesta s kaplí Panny Marie
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
AdresaPraha 4-Krč
Zeměpisné souřadnice
Map
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krčský hřbitov (Hřbitov Nusle) se nachází v Praze 4 na okraji městské čtvrti Krč, v ulici Krčská 108/81. Byl založen v první polovině 19. století nákladem obce Michle, protože michelský starý hřbitov u kostela Narození Panny Marie již nedostačoval. Od kostela vedla původně také cesta k novému hřbitovu. Současně byl pod náporem nové výstavby rušen i původní nuselský hřbitov na dnešním náměstí generála Kutlvašra.[1] Při povýšení Nuslí na město v roce 1898 se stal ústředním hřbitovem pro toto nové město. Hřbitov se nachází na území bývalé Dolní Krče v místě zvaném Zelená liška. Krčský hřbitov spravuje příspěvková organizace Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy, Hřbitovní správa Vinohrady.

Hřbitov má rozlohu 3,02 ha, je obdélný, orientovaný severojižně mezi ulicemi Krčská, Na Strži a Olbrachtova v blízkosti stanic metra C Pankrác a Budějovická. Uprostřed severní zdi je hlavní vjezd, jako vchod se užívá branka u hlavní Správní budovy v severovýchodním rohu. Na hřbitově bylo k roku 2001 780 hrobek, 3950 hrobů a 2100 hrobů urnových.

V jihovýchodní části hřbitova byl roku 1918 zřízen vojenský hřbitov, na kterém se nacházejí Hroby bojovníků revoluce a který byl zrušen koncem 50. let 20. století. Za ním bylo pohřebiště padlých v květnové revoluci roku 1945, dnes také zrušené. Pamětní deska z tohoto pohřebiště byla umístěna na Správní budovu vedle vchodu.

V jihozápadní části hřbitova býval zdí oddělený hřbitov pro trestance, zřízený pankráckou trestnicí, který míval samostatný vchod z ulice Ke Strži. Tento hřbitov byl zrušen ve 30. letech 20. století.

Zatímco byl hřbitov ještě v době připojení k Velké Praze obklopen pouze polnostmi a ojedinělými stavbami na nuselském katastru v místě dnešních Arkád Pankrác a prodloužení tehdejší Runczikovy ulice, dnes je obestavěn sídlišti (Zelená liška, Antala Staška, Pankrác I., Na Strži, Pankrác III.). Nuselský hřbitov byl založen na vyvýšené pankrácké "náhorní plošině" (na "temeni" pláně na místě obilného pole) v průměrné nadmořské výšce 262 m n. m.

Na hřbitově se nachází novogotická šestiboká zvonice ze zrušeného hřbitova pro trestance. Uprostřed centrální cesty stojí hřbitovní kaple Panny Marie, obdélná stavba s edikulou na střeše. Poblíž byl v roce 1999 znovuinstalován "ústřední" kamenný kříž s Ukřižovaným Pánem Ježíšem. Ze stromů na hřbitově převládají lípy, jírovce a smrky. Před hřbitovem bývala budova prádelny sídliště Zelená liška z 30. let 20. stol., která v květnu 1945 sloužila též jako márnice obětí Pražského povstání. Několikapatrová budova byla po roce 2000 nahrazena novostavbou obytného domu. Na prostranství bývalého parčíku před hřbitovem směrem k nuselskému katastru probíhá výstavba stanice metra D "Pankrác". Hřbitov je dopravně spojen s Nuslemi, Krčí a Kunraticemi linkou městských autobusů. Na severní zdi poblíž vchodu je deska, hlásající, že "v těchto místech padl 5. května 1945 v čestném boji" s okupanty student Karel Hořejší z Nuslí.

Pohřbené osoby

[editovat | editovat zdroj]
  1. Výstava 100 let připojení města Nusle k Velké Praze, Nám. Generála Kutlvašra, Praha 4 - Nusle, 1. - 15. června 2022

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]