Nuselská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nuselská
Nuselská ulice
Nuselská ulice
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoPraha
Městská částPraha 4
ČtvrťNusle/Michle
Poloha
Historie
Pojmenováno poNusle
Další údaje
Délka1,4 km
PSČ14000
Kód ulice462799
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nuselská je název ulice v Praze 4 spojující náměstí Bratří Synků s křižovatkou ulic U Plynárny/Michelská pod Tyršovým vrchem, přičemž přibližně v polovině své délky (nedaleko mostu přes potok Botič) ji protíná hranice čtvrtí Nusle a Michle.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Nuselská ulice v Nuslích. V popřední nový bytový dům "Nová Nuselská" v místech kde do roku 2019 stávala Nuselská mlékárna

Je orientovaná od severozápadu směrem k jihovýchodu a představuje jednu z ulic s "nejhustší" obchodní sítí v celé Praze. Na severozápadní straně začíná na náměstí Bratří Synků se zleva ústící Čestmírovou ulicí, jejichž nároží tvoří nuselský Národní dům. Protější pětipodlažní dům s věžovým arkýřem do Nuselské s květinářstvím v přízemí patří administrativně ještě do náměstí. Zdobí jej pseudobarokní báň nad nárožním arkýřem. V sousedním (Nuselská 2, Nusle čp. 83), rovněž pětipodlažním secesním obytném domě, najdeme cukrárnu s pekařstvím a rychlé občerstvení "U supa". O několik desítek metrů a dále je ulice Vlastislavova s hotelem Mira a "Bowlingem v továrně". Vpravo nedlouhá ulice Vladimírova (pojmenovaná po jednom z posledních olomouckých přemyslovských údělných knížat, kteří vládli Moravě až do roku 1201) vedoucí do Táborské a ke kostelu sv. Václava. V domě "U Oulíkové" (šestipodlažním se dvěma věžovými arkýři s podchody do Nuselské a Táborské ulice) v ní je rovněž hodinářství, nové nuselské papírnictví, přičemž bývalé známé kloboučnictví, již z dob První republiky, je nyní adaptováno. Na křižovatce s Nuselskou třídou se nachází "Bílý dům" (Nusle čp. 64), jedna z nejstarších kamenných dochovaných staveb v Nuslích, patřící Pražské energetické společnosti (kanceláře PRE, dříve bývala v přízemí restaurace). Protější dům "Nuselská 17" byl postaven Tomášem Baťou v roce 1930, jako obchodní středisko. V sousedství je i kavárna "Café Nusle". Vlevo ústí do Nuselské třídy ulice Mečislavova a Mojmírova, s hotelem na křižovatce s ulicí Rostislavovou. Na rohu Mečislavovy a Nuselské vznikla počátkem března 2022 vedle prodejny tabáku malba streetartového umělce malba holčičky, skrývající pod ukrajinskou vlajkou pohádkové postavičky. Reprezentují západoevropskou a americkou kulturu, protože kolem dívky posedávají Myšák Mickey, český Krtek, severský Mumínek, francouzský Obelix, polští Bolek a Lolek, pes Bitzer z britské pohádky Ovečka Shaun a německá včelka Mája.[1]

Nedaleko ústí ulice V Horkách býval za První republiky obchodní dům "Nuba", ještě na přelomu tisíciletí fungující pod názvem "Obchodní dům Nusle". Jeho budova stojí v původní podobě z roku 1920, prostory jsou však využity pro velkou prodejnu drogerie a další dva obchody. Hned vedle se nachází "Zelenkova cukrárna" a také tradiční cukrárna "LuJa", kterou navštěvoval již v nedaleké ulici Nad Nuslemi bydlící herec Rudolf Hrušínský.

Vpravo, proti bývalé Nuselské mlékárně, vede do prudkého kopce ulice Na Jezerce, kam odbočují také městské autobusy linky 188.

Na malém náměstíčku, kam ústí zleva ulice Kloboučnická (kde zastavují také další autobusové linky) a ulice "K Podjezdu", je na Nuselské v rohovém secesním domě s reliéfem loutnisty nad hlavním vchodem také klasická restaurace "Na Tetíně".

Dále Nuselská prochází pod parkem Jezerka mezi bývalou budovou Komerční banky (před válkou vojenského velitelství Praha-Nusle), dnes pobočkou Městské knihovny „Jezerka“ a ZŠ Mendíků. V době první republiky a těsně po 2. světové válce tam promítalo také kino "Sparta", ve dvorním traktu obytných domů. Nedaleko najdeme také hotel "Luka". Od sokolovny tam vede paralelní cesta na Tyršův vrch. Pod Tyršovým vrchem se Nuselská rozděluje do dvou ulic, vlevo do ulice U Plynárny, po níž pokračuje tramvajová trať a vpravo u mostku přes Botič poblíž někdejšího Michelského dvora (dnes sídlo Domova Sue Ryder) do ulice Michelské, kam odbočuje celá řada autobusových spojů (směr Kačerov, směr Budějovická).

Celou délkou Nuselské ulice projíždějí tramvajové linky č.11 a 14, krátkým úsekem od nám. bří Synků ještě linky 18, 19, autobus 193 a všechny tramvaje jedoucí do pankrácké vozovny.

Význačné objekty[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Malba holčičky v Nuslích upozorňuje na dětské oběti války na Ukrajině. iDNES.cz [online]. 2022-03-18 [cit. 2022-10-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]