Kau-lunské opevněné město

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Kowloon Walled City)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kau-lunské opevněné město
Kowloon Walled City Early Stage Model in History Museum.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát ČínaČína Čína
Kau-lunské opevněné město
Kau-lunské opevněné město
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Moderní podoba osídlení na místě Kowloonského opevněného města v roce 1989
Okraj Kowloonského opevněného města s obchůdky a zubními ordinacemi v roce 1991
Lung Nam Pavilion, jihozápadní část nynějšího parku

Kau-lunské opevněné město (čínsky 九龍寨城, anglicky Kowloon Walled City) bylo původně opevněné město na poloostrově Kau-lung v Hongkongu. Bylo založeno čínskou říšskou správou na místě malé pevnosti poté, co Čínská říše postoupila ostrov Hongkong Spojenému království. Vyznačovalo se vysokou hustotou populace, nízkým vlivem a dosahem úřadů a vlády, absencí norem a kriminalitou. Bylo zdemolováno v roce 1994 a na jeho místě je dnes park.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kau-lunské opevněné město svůj název dostalo až ve 20. století. První záznamy z tohoto místa sahají až do dynastie Sung (960–1279), kdy zde bylo zázemí pro obchod se solí. Záznam z roku 1668 hovoří o tom, že v těchto místech byla vojenská posádka o 30 strážcích. V roce 1810 zde byla vybudována čínská pevnost, která byla roku 1847 opatřena robustnějším opevněním a hradbou. Později se Kau-lunské opevněné město stalo enklávou, kdy bylo území Hongkongu (tzv. Nová teritoria) pronajato Británii v roce 1898, právě s výjimkou Kau-lunského opevněného města. Během japonské okupace Hongkongu v době 2. světové války zde rapidně narostl počet obyvatel. 50. až 70. léta 20. století byla také éra, kdy městu vévodila prostituce, hazardní hry a užívání drog, to vše ovládané triádami, vybírajícími od obyvatel města výpalné až do jeho samotného zániku. V roce 1987 hongkongská vláda oznámila plán „Kowloon Walled City“. Po obtížném procesu vystěhovávání začaly demolice, které trvaly od března 1993 do dubna 1994. V prosinci 1995 byl na místě otevřen park (anglicky Kowloon Walled City Park, čínsky 九龍寨城公園). Některé historické artefakty a pozůstatky minulé éry byly na místě zachovány.

Obyvatelé[editovat | editovat zdroj]

V roce 1898 byl počet obyvatel odhadován na 700. Po skončení japonské okupace Hongkongu a 2. světové války si Čína nárokovala Kau-lunské opevněné město zpět a v roce 1947 jej obsadilo cca 2000 squatterů. Britům se dlouhodobě nedařilo je vystěhovat a tak nakonec rezignovali a ponechali místo více méně svému osudu. V 60. a 70. letech, spolu se zvyšováním počtu obyvatel, prošlo masivní rekonstrukcí – byl do něj zaveden veřejný vodovod a osvětlení zářivkami v místech, kam se denní světlo nedostane. Podle sčítání lidu z let 1971 a 1981 mělo 10 004 resp. 14 617 obyvatel, ale tato čísla byla s velkou pravděpodobností podhodnocena. Důkladné vládou nařízené sčítání z roku 1987 se zastavilo na čísle 33 000 obyvatel, odhady z přelomu 80. a 90. let mluví dokonce o 50tisícovém městě. Vzhledem k tomu, že se rozkládalo na ploše 6,5 akru (~0.026 km²), jednalo se o jedno z nejhustěji obydlených sídel planety.

Už od 50. let si Kau-lunské opevněné město podmanily mafiánské skupiny asijského střihu – triády. Skupiny jako 14K a Sun Yee On ovládly četné tamní nevěstince, ilegální herny a drogová doupata. V letech 1973–4 zde provedla policie cca 3500 zásahů, zatkla přes 2500 lidí a zabavila kolem 2 tun drog. Přes představy, ve kterých média město vykreslovala jako doupě zločinu, žili jeho obyvatelé velmi podobně jako ostatní obyvatelé Hongkongu. Na konci 80. let Kau-lunské opevněné město připomínalo obrovský labyrint – mraveniště tmavých úzkých chodeb, do jejichž většiny se slunce nikdy neprodere, plné špíny, vlhkosti, nezřídka krys a švábů. Podle německého dokumentu, který město zmapoval v roce 1989, jen minimum obyvatel platilo za elektřinu a ostatní ji odebírali ilegálně. Ještě před příchodem globalizace obyvatelé Kau-lunského opevněného města v jeho útrobách tvrdě pracovali a společným jmenovatelem práce bylo to, že byla bez odborů, bez směrnic na jakost a bezpečnost, nekvalifikovaná, manuální, málo placená, dlouho trvající (časté byly 12hodinové směny) a často i dětská. Odběratelem a odbytištěm výrobků vyrobených v Kau-lunském opevněném městě byl Hongkong, jehož továrny neměly šanci těmto výrobkům cenově konkurovat.

Odkaz v populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Kau-lunské opevněné město fascinovalo a inspirovalo mnohé spisovatele, filmaře i herní vývojáře. Martin Booth se svých memoárech Gweillo zmínil o prozkoumávání města jako dítě v 50. letech. Jackie Pullingerová psala ve své knize Crack in the Wall z roku 1989 o léčení zdejších drogově závislých obyvatel. Mezi známější literární kousky, které se mj. odehrávají v Kau-lunském opevněném městě, patří Bourne's Supremacy Roberta Ludluma nebo non-fiction dílo cyberpunkového spisovatele Williama GibsonaDisneyland with the Death Penalty.

Kau-lunské opevněné město posloužilo jako prostředí děje v několika filmech, např. Long Arm of the Law z roku 1984 nebo ve známějším Krvavém sportu s Jean-Claudem Van Dammem z roku 1988. Crime Story s Jackiem Chanem z roku 1993 byl točen již v opuštěné části města, která se brzy měla demolovat. Pozdější filmy si toto specifické prostředí vytvořily nebo se jím alespoň nechaly inspirovat. Patří mezi ně Batman Begins, Re-cycle a Street Fighter II V, stejně jako hry Kowloon's Gate, Shenmue, Call of Duty: Black Ops, několik misí ze hry Hitman, Stranglehold, Guildwars: Factions či Fear Effect 1 a 2. Stolní RPG Shadowrun obsahuje jako jedno z prostředí přestavěné Kau-lunské opevněné město v roce 2070. PC hra Shadowrun: Hong Kong se také odehrává ve sci-fi verzi Kau-lunského opevněného města.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kowloon Walled City na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kowloon Walled City
Kowloon Walled City Park