Kowloon Walled City

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Moderní podoba osídlení na místě Kowloonského opevněného města v roce 1989
Okraj Kowloonského opevněného města s obchůdky a zubními ordinacemi v roce 1991
Lung Nam Pavilion, jihozápadní část nynějšího parku

Kowloonské opevněné město (čínsky 九龍寨城, anglicky Kowloon Walled City) bylo původně opevněné město na poloostrově Kowloon v Hongkongu. Bylo založeno čínskou říšskou správou na místě malé pevnosti poté, co Čínská říše postoupila ostrov Hongkong Spojenému království. Vyznačovalo se vysokou hustotou populace, nízkým vlivem a dosahem úřadů a vlády, absencí norem a kriminalitou. Bylo zdemolováno v roce 1994 a na jeho místě je dnes park.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kowloonské opevněné město svůj název dostalo až ve 20. století. První záznamy z tohoto místa sahají až do dynastie Sung (960–1279), kdy zde bylo zázemí pro obchod se solí. Záznam z roku 1668 hovoří o tom, že v těchto místech byla vojenská posádka o 30 strážcích. V roce 1810 zde byla vybudována čínská pevnost, která byla roku 1847 opatřena robustnějším opevněním a hradbou. Později se Kowloonské opevněné město stalo enklávou, kdy bylo území Hongkongu (tzv. Nová teritoria) pronajato Británii v roce 1898, právě s výjimkou Kowloonského opevněného města. Během japonské okupace Hongkongu v době 2. světové války zde rapidně narostl počet obyvatel. 50. až 70. léta 20. století byla také éra, kdy městu vévodila prostituce, hazardní hry a užívání drog, to vše ovládané Triádami, vybírajícími výpalné od obyvatel města až do jeho samotného konce. V roce 1987 hongkongská vláda oznámila plán Kowloonské opevněné město. Po obtížném procesu vystěhovávání začaly demolice, které trvaly od března 1993 do dubna 1994. V prosinci 1995 byl na místě otevřen park (anglicky Kowloon Walled City Park, čínsky 九龍寨城公園). Některé historické artefakty a pozůstatky minulé éry byly na místě zachovány.

Obyvatelé[editovat | editovat zdroj]

V roce 1898 se počet obyvatel odhadoval na 700. Po skončení japonské okupace Hongkongu a 2. světové války si Čína nárokovala Kowloon Walled City zpět a v roce 1947 jej obsadilo cca 2000 squatterů. Britům se dlouhodobě nedařilo je vystěhovat a tak nakonec resignovali a ponechali místo více méně svému osudu. V 60. a 70. letech, spolu se zvyšováním počtu obyvatel, prošlo masivní rekonstrukcí – dostalo obecní potrubí a zářivky k osvícení míst, kam se denní světlo nedostane. Podle sčítání lidu z let 1971 a 1981 mělo 10 004 resp. 14 617 obyvatel, ale tato čísla byla s velkou pravděpodobností podhodnocena. Důkladné vládou nařízené sčítání z roku 1987 se zastavilo na čísle 33 000 obyvatel, odhady z přelomu 80. a 90. let mluví dokonce o 50tisícovém městě. Vzhledem k tomu, že se rozkládalo na ploše 6,5 akru (~0.026 km²), jednalo se o jedno z nejhustěji obydlených sídel planety.

Už od 50. let si Kowloon Walled City podmanily mafiánské skupiny asijského střihu – triády. Skupiny jako 14K a Sun Yee On ovládly četné tamní nevěstince, ilegální herny a drogová doupata. V letech 1973–4 zde provedla policie cca 3500 zásahů, zatkla přes 2500 lidí a zabavila kolem 2 tun drog. Přes představy, ve kterých média město vykreslovala jako doupě zločinu, žili jeho obyvatelé velmi podobně jako ostatní obyvatelé Hongkongu. Na konci 80. let Kowloonské opevněné město připomínalo obrovský labyrint – mraveniště tmavých úzkých chodeb, do většiny z nichž se slunce nikdy neprodere, plné špíny, vlhkosti, nezřídka krys a švábů. Podle německého dokumentu, který město zmapoval v roce 1989, jen minimum obyvatel platilo za elektřinu a ostatní si ji přiváděli ilegálně. Ještě před příchodem globalizace obyvatelé Kowloon Walled City v jeho útrobách tvrdě pracovali a společným jmenovatelem práce bylo to, že byla bez odborů, bez směrnic na jakost a bezpečnost, nekvalifikovaná, manuální, málo placená, dlouho trvající (časté byly 12hodinové směny) a často i dětská. Odběratelem a odbytištěm výrobků vyrobených v Kowloon Walled City byl Hongkong, jehož manufaktury neměly šanci těmto výrobkům cenově konkurovat.

Odkaz v populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Kowloon Walled City fascinovalo a inspirovalo mnohé spisovatele, filmaře i herní vývojáře. Martin Booth se svých memoárech Gweillo zmínil o prozkoumávání města jako dítě v 50. letech. Jackie Pullingerová psala ve své knize Crack in the Wall z roku 1989 o léčení zdejších drogově závislých obyvatel. Mezi známější literární kousky, které se mj. odehrávají v Kowloon Walled City, patří Bourne's Supremacy Roberta Ludluma nebo hned dvě díla cyberpunkového spisovatele Williama GibsonaSingapore a Disneyland with the Death Penalty.

Kowloon Walled City posloužilo jako prostředí děje v několika filmech, např. Long Arm of the Law z roku 1984 nebo ve známějším Krvavém sportu s Jean-Claudem Van Dammem z roku 1988. Crime Story s Jackiem Chanem z roku 1993 byl točen již v opuštěné části města, která se brzy měla demolovat. Pozdější filmy si toto specifické prostředí vytvořily nebo se jím alespoň nechaly inspirovat. Patří mezi ně Batman Begins, Re-cycle a Street Fighter II V, stejně jako hry Kowloon's Gate, Shenmue, Call of Duty: Black Ops, několik misí ze hry Hitman, Stranglehold, Guildwars: Factions či Fear Effect 1 a 2. Stolní RPG Shadowrun obsahuje jako jedno z prostředí přestavěné Kowloon Walled City v roce 2070. PC hra Shadowrun: Hong Kong se také odehrává ve sci-fi verzi Kowloon Walled City.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kowloon Walled City na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kowloon Walled City
Kowloon Walled City Park